Vakcína proti koronavírusu ešte nie je na svete, no už sa dvíha vlna odporu voči možnému očkovaniu proti tejto chorobe. Podľa poslednej štúdie vakcináciu proti COVIDu-19 odmietajú až dve pätiny Američanov i napriek tomu, že pandémia USA tvrdo zasiahla.
Vedci však varujú, že odmietanie očkovania by mohlo ohroziť tvorbu kolektívnej imunity. „Vlna odmietačov očkovania ma desí a deprimuje,“ priznal v rozhovore pre Český rozhlas biochemik Českej akadémie vied a prorektor Karlovej univerzity Jan Konvalinka.
Neveríme politikom ani vedcom
O novom koronavíruse a jeho možnej liečbe či vakcinácii sa v médiách a na sociálnych sieťach podľa neho neustále objavuje množstvo dezinformácií a hlúpostí, ktoré môžu byť často oveľa nebezpečnejšie než samotný vírus.
„Tá vlna blábolov sa stále zvyšuje a myslím, že v tomto boji prehrávame,“ vyhlásil Konvalinka. Problém vidí v tom, že ľudia prestávajú veriť autoritám.
„Je to rovnaké ako v politike. Ľudia neveria politikom, prestávajú veriť vedcom a bojím sa, že prestanú veriť aj lekárom a potom nás čaká temná budúcnosť,“ zdôraznil.
Niektorí odporcovia očkovania tvrdia, že koronavírus poskytne štátom možnosť zaviesť povinné očkovanie. Túto možnosť však Konvalinka nezavrhuje.
Veľká Británia otestuje vakcínu proti koronavírusu na viac ako 10-tisíc ľuďoch
„Vo veciach, kde nerozhodujeme len sami za seba, má štát právo niektoré veci nariadiť. Okrem toho nežijeme v dobe, keď sa ľudia riadia racionálnymi úvahami, takže v takomto svete je to povinnosťou štátu,“ konštatoval. Zároveň však pripomenul, že vakcína ešte neexistuje, takže nevieme, ako bude fungovať a či bude plne bezpečná.
Koronavírus zvyšuje celkovú úmrtnosť
Čo sa týka štatistických údajov a štúdií o koronavíruse, Konvalinka priznal, že je ich až príliš veľa. Presný obrázok o COVIDe-19 sa však už podľa neho začína celkom presne rysovať.
Z dát z celého sveta jednoznačne vyplýva, že smrtnosť na túto chorobu dosahuje 0,5 až 1,5 percenta v závislosti od vekového a zdravotného stavu obyvateľstva či pripravenosti zdravotníckeho systému.
Vo väčšine krajín, kde zaznamenali vlnu pandémie, sa zvýšila celková úmrtnosť obyvateľstva. Ľudia teda podľa neho zomierajú nielen na COVID-19, ale „aj s COVIDOM-19“.
Koronavírus by podľa WHO nikdy nemusel zmiznúť
Napríklad v New Yorku zomrelo za mesiac o desiatky percent ľudí viac než je mesačný priemer, vo Švédsku zaznamenali najvyššiu úmrtnosť za posledných 20 rokov.
Konvalinka opäť pripomenul, že koronavírus nie je obyčajná chrípka, no je oveľa nebezpečnejší, pričom stále ešte podrobne nepoznáme reakciu ľudského tela na tento patogén.
Sme pripravení na druhú vlnu?
Faktom síce je, že vďaka prijatým opatreniam počet úmrtí aj nakazených klesá, hrozba však ešte podľa Konvalinku neho nepominula.
„Nie sme z toho vonku. Keď to pustíme úplne voľne, budú ľudia znovu umierať,“ upozornil.
Časť populácie je voči koronavírusu pravdepodobne rezistentná, to však zatiaľ dokázané nie je.
Na prípadnú ďalšiu vlnu koronavírusu je však už svet podľa neho oveľa lepšie pripravený. „Máme vypracované metódy testovania, pripravený zdravotnícky systém, naštartovanú výrobu ochranných pomôcok a ventilátorov. Máme už tiež prvé schválené lieky, ako remdesivir,„ zdôraznil.
V testovaní je podľa neho potrebné naďalej pokračovať, aby sa postupne eliminovali všetky ohniská nákazy. „Myslím, že by sme mali testovať oveľa viac,“ uzavrel Konvalinka.