Štát navýši kapitálový vklad v stredoslovenskom kardioústave o 2 milióny eur

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Výstavba
Foto: ilustračné, SITA/Jakub Julény

V najbližších týždňoch pôjdu do Stredoslovenského ústavu srdcových a cievnych chorôb, a. s. (SÚSCCH) v Banskej Bystrici formou navýšenia vkladu štátu 2 mil. eur.

Oznámil to dnes na kontrolnom dni v novostavbe diagnostického centra tohto ústavu predseda vlády SR Peter Pellegrini.

Ako spresnil, tieto prostriedky budú môcť využiť na ďalšie vybavenie a prípadné rekonštrukcie súčasných priestorov.

Stavba centra napreduje

Stavba nového centra podľa premiéra pokračuje perfektne a budúci rok bude odovzdaná pacientom. Do výstavby sa doteraz preinvestovali približne dva z plánovaných takmer deviatich miliónov eur.

Aktuálne je hotová hrubá stavba Preventívno-ambulantného a diagnostického centra a práce pokračujú v súlade s harmonogramom.

V súčasnosti sa vykonávajú pozemné práce a príprava podkladov terénu pred hlavným vstupom do budovy. Vytvorené bolo aj parkovisko v zadnej časti areálu pre 28 vozidiel,“ konštatoval Pellegrini.

Ako pripomenul, v Banskej Bystrici sa začala aj ďalšia veľká rekonštrukcia, Detskej fakultnej nemocnice s poliklinikou.

Dúfam, že ešte v tomto roku zvládneme oznámiť Bystričanom, že sa úspešne podarí podpísať zmluvu s dodávateľom tej veľkej stomiliónovej rekonštrukcie Rooseveltovej nemocnice. Potom budeme môcť konštatovať, že aj koncové zariadenia budú patriť k slovenskej špičke,“ dodal premiér.

Počet kardiovaskulárnych ochorení rastie

Podľa údajov Národného centra zdravotníckych informácií na Slovensku v minulom roku na akútny infarkt myokardu zomrelo 2521 ľudí. Počet pacientov s vysokým krvným tlakom vzrástol za posledných 10 rokov až o 62 %. Okrem hypertenzie je najviac ľudí liečených na ischemické choroby srdca a poruchy srdcového rytmu.

Projekt vznikol ako reakcia na neustále stúpajúci počet pacientov s kardiovaskulárnymi ochoreniami a nepostačujúcu kapacitu ambulantno-diagnostických priestorov,“ povedala ministerka zdravotníctva.

Cieľom projektu Preventívno-ambulantného a diagnostického centra je komplexne riešiť poskytovanie špecializovanej ambulantnej starostlivosti pre pacientov s kardiovaskulárnymi chorobami, oblasť primárnej a sekundárnej prevencie kardiovaskulárnych ochorení a vyšetrovacie zobrazovacie metodiky v kardiológii, angiológii a kardiochirurgii,“ uzavrel generálny riaditeľ SÚSCCH Juraj Frajt.

Projekt nového pavilónu SÚSCCH predstavili v marci tohto roku s tým, že ide o investíciu v celkovej hodnote takmer 9 mil. eur. Nové centrum doplní komplex budov ústavu, pričom výškovo nenaruší prevádzku heliportu. Dokončenie stavby je plánované v júli 2020, investícia je financovaná cez komerčný úver.

Zadotujú všetky špeciálne ústavy

Navýšenými kapitálovými vkladmi zadotuje štát podľa ministerky zdravotníctva SR Andrey Kalavskej všetkých päť špeciálnych ústavov.

Každej z týchto nemocníc po legislatívnom procese príde na účet 2 až 5 mil. eur,“ konkretizovala ministerka.

Tieto akciové spoločnosti musia hospodáriť v zmysle špeciálnych predpisov. Nie je možné ich kedykoľvek dotovať ako štátne nemocnice,“ ozrejmil premiér.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Andrea KalavskáJuraj FrajtPeter Pellegrini
Firmy a inštitúcie SÚSCCH Stredoslovenský ústav srdcových a cievnych chorôb