Nemocnice v pôsobnosti ministerstva zdravotníctva vykázali za minulý rok straty v desiatkach miliónov eur. Z trinástich štátnych ústavných zdravotníckych zariadení dosiahli kladné hospodárenie len tri.
Podľa dát, ktoré portálu vZdravotníctve.sk poskytlo ministerstvo zdravotníctva, sa v čiernych číslach ocitli Fakultné nemocnice Trnava a Žilina a tiež Národný ústav detských chorôb v Bratislave.
Neplánované výdavky pre COVID-19
Zvyšné nemocnice dosiahli stratu dokopy 76,5 milióna eur. Podľa ministerstva zdravotníctva, ktoré je zriaďovateľom nemocníc, za to môže najmä pandémia nového koronavírusu.
„V priebehu roku 2020 boli nemocnice vo veľmi zložitej finančnej situácii z dôvodu vysokých a zároveň ťažko predpokladateľných nákladov súvisiacich so zabezpečením zdravotnej starostlivosti,“ vysvetľuje hovorkyňa ministerstva Zuzana Eliášová.
Analytici zistili rozdiely medzi vlnami pandémie. Zmenila sa skladba pacientov na lôžkach aj dĺžka hospitalizácií
Ako dodala, plánované zdravotné výkony boli v nemocniciach vykonávané obmedzene, a to ovplyvnilo výnosy od zdravotných poisťovní. „Celkovo pandémia mala negatívny dopad na hospodárenie nemocníc,“ uzavrela Eliášová.
Najhorší hospodársky výsledok nemalo najväčšie ústavné zdravotnícke zariadenie na Slovensku, ako by sa očakávalo.
Najvyššiu stratu dosiahla košická nemocnica
Najvyššiu stratu, -25 miliónov eur, vykázala Univerzitná nemocnica L. Pasteura v Košiciach (UNLP). Jej vedenie to odôvodňuje tým, že vlani, keď prebrali riadenie po predchádzajúcich manažéroch, museli zaúčtovať viac než 8 miliónov eur do nákladov, ktoré mali byť po správnosti vykázané už v roku 2019.
Pod stratu sa mali podpísať aj chýbajúce výnosy od zdravotných poisťovní, ktoré predstavujú 9 miliónov eur. „Ide o stav, v ktorom sa v minulosti dlhodobo akceptovalo nedofinancovanie poskytovaných služieb od niektorých poisťovní,“ dodala hovorkyňa UNLP Monika Krišková.
Univerzitná nemocnica Košice si bude sama upratovať priestory, ročne tak ušetrí 240-tisíc eur
Zvyšok straty podľa nej výrazne ovplyvňuje dlhodobo zlá platobná disciplína voči dodávateľom. Dodala, že nové vedenie vypracovalo ambiciózny ozdravný plán pre tento a budúci rok, ktorým chcú docieliť vyrovnané hospodárenie. Súčasťou plánu je 29 konkrétnych projektov znižovania nákladov.
Nosnými sú napríklad zlepšovanie vykazovania a kontroling DRG, rozšírenie typu a rozsahu poskytovanej zdravotnej starostlivosti, optimalizácia nákupných cien. Tiež revízia používania typov špeciálneho zdravotníckeho materiálu či obmena prístrojov.
Najlepšie hospodárili v Žiline
Druhú najvyššiu stratu vlani dosiahla Univerzitná nemocnica Martin (UNM). Ku koncu decembra minulého roka vykázala hospodársky výsledok -22,2 milióna eur. „Hospodársky výsledok UNM za rok 2020 bol v súlade so stanoveným plánom činnosti,“ reaguje Zuzana Marčeková z oddelenia marketingovej komunikácie.
Tretie najhoršie hospodárenie mala štátna nemocnica v hlavnom meste, keď dosiahla stratu takmer 8,5 milióna eur.
„Bez efektu oddlženia by UNB mala hospodársky výsledok mnohonásobne horší, na úrovni cca -58 miliónov eur, pričom v UNM mal tento efekt dopad len vo výške 2,8 miliónov eur,“ reagovala Marčeková na otázku portálu, prečo hospodárili horšie ako najväčšia nemocnica na Slovensku.
Najlepšie vlaňajšok ukončila Fakultná nemocnica Žilina so ziskom necelých 4,6 milióna eur.