Štátom riadený skríning rakoviny prsníka bude na východe Slovenska vykonávať aj nemocnica v Poprade

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
mamograf, mamografia
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Popradská nemocnica sa stala jedným z dvoch zariadení na východe Slovenska určených pre štátom riadený mamografický skríning rakoviny prsníka u žien.

Dostala sa do prvej desiatky vybraných mamografických pracovísk, na ktorých sa v rámci Roku prevencie budú robiť skríningové vyšetrenia mamografom, ako prevencia rozvoja nádorových ochorení prsníka.

Najčastejšia forma onkologického ochorenia

Aktívna prevencia zo strany štátu a zdravotných poisťovní je reakciou na fakt, že rakovina prsníka je u žien najčastejšou formou onkologického ochorenia.

Zdravotné poisťovne začnú v septembri pozývať ženy vo veku od 50 do 69 rokov na skríningové vyšetrenie mamografom. Pôjde o náhodný výber a pozvánka, ktorú poistenkyne dostanú, bude slúžiť ako žiadanka.

Ženy sa tak môžu na preventívne mamografické vyšetrenie objednať len so spomínanou pozvánkou, bez výmenného lístka, a to na ktoromkoľvek z desiatich preverených pracovísk, informovala o tom dnes hovorkyňa Nemocnice Poprad, a. s., Sylvia Galajda.

Popradské Oddelenie diagnostickej a intervenčnej rádiológie prešlo v roku 2012 komplexnou rekonštrukciou. Okrem mamografie tam najčastejšie vykonávajú výkony ako duktografia, stereotaktická biopsia, stereotaktická lokalizácia a tomosyntéza.

Dokáže odhaliť aj malé lézie

Pracovisko je vybavené digitálnym mamografickým prístrojom s plným vybavením vrátenie mobilného mamografického kresla pre invazívne a neinvazívne výkony. Na pracovisku vykonávajú mamografické vyšetrenia vrátane diagnosticko-intervenčných vyšetrení v prípade potreby kontrola pod USG prístrojom.

„Mamografia je preventívna metóda, ktorá vzniku onkologického ochorenia nezabraňuje, je však najúčinnejšou metódou zistenia rakoviny v počiatočnom alebo vo veľmi včasnom štádiu, podľa lekárov často aj o tri až päť rokov skôr, než by bolo ložisko možné nahmatať napríklad pri samovyšetrení. V rámci skriningu samovyšetrenie zostáva dôležitou doplnkovou preventívnou aktivitou žien, avšak mamografia má nezastupiteľné miesto, pretože môže upozorniť už aj na malé lézie, ktoré môžu byť zhubného pôvodu, čo sa následne overuje ďalšími nadväznými vyšetrovacími metódami, ako je ultrazvuk, cor cut biopsia, stereotaktická biopsia aj lokalizácia,“ doplnil primár Oddelenia diagnostickej a intervenčnej rádiológie Michal Heržák.

Druhým pracoviskom na východe Slovenska, ktoré zastreší spomínané mamografické vyšetrenia žien z Prešovského a Košického kraja je Ľubovnianska nemocnica v Starej Ľubovni. Počíta sa tiež s tým, že spoločne zastrešia aj blízke okresy stredného Slovenska.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Michal HeržákSylvia Galajda
Firmy a inštitúcie Nemocnica Poprad