Aktualizované 19. júna o 15:25
„Aj tak zdravotníctvu držím palce,“ nazval svoj príspevok na sociálnej sieti Facebook bývalý minister zdravotníctva a vnútra Tomáš Drucker.
Zakladateľ politickej strany Dobrá voľba v príspevku hodnotí prvých sto dní súčasného ministra zdravotníctva Mareka Krajčího.
Ministerstvo zdravotníctva chce dofinancovať nemocnice, snaží sa získať 2,5 miliardy eur
„Musím férovo povedať, že to nebolo jeho 100 dní. Pretože za neho oveľa viac rozhodoval premiér Matovič a konzílium odborníkov ako on sám. Tam, kde sa snažil rozhodovať on, hodnotím zatiaľ viac ako chaos a nekompetentnosť,“ myslí si Drucker.
Pozícia si vyžaduje manažérske zručnosti
Z rezortu poodchádzalo veľa ľudí, nielen z riadiacich pozícii a Krajčí podľa Druckera stráca dôveru zdravotníkov a odbornej verejnosti.
„Byť opozičným kritizujúcim politikom je pomerne jednoduché, ale riadiť procesy a celý rezort si vyžaduje manažérske zručnosti, ktoré sa ukazujú u pána ministra, žiaľ, ako veľmi nedostatočné.
Slovenské zdravotníctvo je podľa Krajčího pripravené aj na ďalšie vlny pandémie
Okrem toho pozícia ministra znamená nielen ,statusʽ, ale predovšetkým zodpovednosť a tá sa prejavuje komunikáciou s celým sektorom, počúvať argumenty, prichádzať s návrhmi riešení a v spájaní rozdielnych pohľadov. Toto, žiaľ, rovnako pán minister zrejme necíti ako podstatné a sústredí sa skôr na izoláciu v úzkom tíme ľudí, ktorých spája najmä náboženská platforma,“ hodnotí bývalý minister.
Nezabránil odchodu ľudí z IZP
Ako ďalej tvrdí, posledné týždne ukázali nedostatok skúseností a chýbajúce zázemie širšieho okruhu odborníkov. Podľa Druckera sa Krajčí nechal nachytať farmafirmám a verejné zdroje aj pacientov ukrátil o 30 miliónov eur.
„Odchod ľudí z Inštitútu zdravotnej politiky považujem za nenapraviteľný prešľap, ktorý pravdepodobne ani nespustil on, ale ani mu nezabránil,“ pokračuje politik.
Programové vyhlásenie vlády – zlepenec vyhlásení
Drucker sa na záver obul aj do programového vyhlásenia vlády: „Pôsobí ako nesúrodý zlepenec rôznych vyhlásení, ktoré sú, žiaľ, mnohé vo vzájomnom rozpore. Za najväčšie riziko považujem sústredenie sa na inkvizičný zápas a zabúdanie na všetky ostatné oblasti.“
Krajčí by z európskej pomoci rád dobudoval nemocnice a zdravotnícku infraštruktúru
Ak bude ministerstvo zdravotníctva takto pokračovať, premárni podľa Druckera roky a všetky príležitosti nadviazať na postupné zlepšovanie zdravotníctva.
„Napriek tomu, stále pánovi ministrovi držím palce, aby to bolo lepšie,“ uzatvára.
Vyjadrenie ministerstva zdravotníctva
„Ministerstvo zdravotníctva plne rešpektuje právo na zhodnotenie a názor na prvý sto dní v rezorte zdravotníctva a rovnako tak aj právo na zhodnotenie zo strany bývalého pána ministra zdravotníctva Tomáša Druckera. Ďakujeme pekne za názor,“ uviedlo k reakcii Tomáša Druckera Ministerstvo zdravotníctva SR.
Nástup za mimoriadnych okolností
Ako ďalej komentovalo ministerstvo, minister zdravotníctva Marek Krajčí vstupoval do funkcie ministra zdravotníctva v čase a za okolností, ktoré žiadny iný minister zdravotníctva pri nástupe do svojej funkcie nezažil.
„V danom čase vrcholil nástup pandémie koronavírusu a tím ministra Mareka Krajčího nemal priestor a čas na klasických sto dní na ,zabývanie saʽ a predstavenie vízii v rezorte, avšak musel intenzívne riešiť v spolupráci s ďalšími zložkami ochranu verejného zdravia obyvateľstva, čo sa aj v kombinácii s disciplinovanosťou ľudí podarilo. Prvé dva mesiace na ministerstve investoval minister zdravotníctva energiu do nastavenia slovenského zdravotníctva tak, aby dokázalo akúkoľvek vlnu pandémie ochorenia COVID-19 odraziť a aby Slováci mali zároveň dostupnú potrebnú zdravotnú starostlivosť. Minister zdravotníctva založil na ministerstve aj krízové koordinačné centrum, ktoré koordinovalo poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, či monitorovalo stav ochranných pomôcok,“ spresnila hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová.
Napĺňanie programového vyhlásenia vlády
Doplnila, že počas posledného mesiaca sa začalo pracovať na realizácii krokov k úspešnému naplneniu programového vyhlásenia vlády nielen v oblasti liekovej politiky, ale diskusia sa rozbehla aj v problematike tzv. cestovnej mapy pacienta – na čo má nárok a v akom čase.
Otvorila sa aj téma efektívneho vynakladania so zdrojmi verejného zdravotného poistenia a postupne sa otvára aj téma riešenia oblasti dlhodobej starostlivosti medzi rezortmi zdravotníctva a práce. „Na pôde rezortu sme už otvorili aj diskusiu o riešení stabilizácie rastúceho dlhu nemocníc,“ zdôraznila.
Podotkla, že ministerstvo zdravotníctva má v pláne pracovať na systematickom zlepšovaní slovenského zdravotníctva a to je jeho cieľom.
Ministerstvo rozhodnutie zamestnancov IZP rešpektuje
„Čo sa týka Inštitútu zdravotnej politiky, analytická jednotka a zber dát je pre ministerstvo zdravotníctva dôležitým poradným orgánom a jedným z dôležitých interných podkladových dát pri rozhodovaní. Prácu analytikov si vážime a považujeme ich za dôležitú súčasť tímu. Vzhľadom na to, že prípadné rozhodnutia jednotlivých zamestnancov predmetného organizačného útvaru ministerstva zdravotníctva zotrvať v štátnozamestnaneckom pomere, alebo pokračovať vo svojej profesijnej kariére v rámci iných štátnych orgánov a iných subjektov, sú ich vnútorným osobným rozhodnutím, ministerstvo rozhodnutie zamestnancov IZP rešpektuje bez toho, aby ich rozhodnutie ovplyvňovalo, alebo ho akýmkoľvek spôsobom komentovalo,“ vyjadrilo sa ministerstvo k odchodu zamestnancov z IZP.
Ako hovorkyňa dodala, ministerstvo má záujem vytvárať vysoko profesionálne a zaujímavé prostredie v rámci rezortu zdravotníctva, ktoré vytvorí príležitosť súčasným aj budúcim zamestnancom jednotlivých organizačných útvarov s možnosťou ich sebarealizácie v rámci tímovej práce, ktorej cieľom je prispieť k zlepšovaniu stavu slovenského zdravotníctva.