Stratifikácia smeruje do parlamentu, podporu zatiaľ istú nemá

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Peter Pellegrini, Andrea Kalavská
Foto: SITA / Branislav Bibel
  • aktualizované 27. septembra, 18:13

Reforma nemocníc dostala výnimku z utlmenia legislatívnej aktivity vlády. Ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská ju na piatkové rokovanie kabinetu napokon predložila.

Ako po rokovaní oznámil premiér Peter Pellegrini, stratifikáciu vláda schválila.

Zdravá zmena, ako jej ministerstvo zdravotníctva hovorí, tak smeruje do parlamentu. Poslanci by sa ňou mali zaoberať v prvom čítaní už na najbližšej schôdzi.

Podpora vládnych poslancov je zatiaľ neistá

Predseda vlády to nepovedal priamo, ale politickú podporu vlastnej strany ešte nemá. Verí však, že ju dosiahne vysvetľovaním, ale aj prípadnými poistkami v samotnom zákone.

Smer-SD sa totiž obáva, že stratifikácia spôsobí zatváranie nemocníc a nevôľu v regiónoch.

Pellegrini podľa svojich slov cíti, že je priestor na to, aby aj strana Smer-SD zmenila názor a pripojila sa ku širokému politickému konsenzu.

Pripojiť by sa mohla aj SNS

Vítam, že mnohí poslanci z našej strany považujú tento materiál za dobrý, skôr majú pochybnosti politického charakteru. Tie sa dajú jednoducho vyvrátiť. Dajú sa dať do zákona poistky, ktoré upokoja regióny, ktoré by mali strach, že sa im začnú rušiť zdravotnícke zariadenia,“ dodal Pellegrini.

Ako informoval, nechce však, aby sa znižovala úroveň tohto veľkého rozhodnutia tým, kto si čo o čom myslí.

Ak Smer-SD stratifikáciu podporí, podľa premiéra sa pripojí aj SNS. Ako pripomenul, národniari nemajú k reforme odborné výhrady, stratifikáciu nepodporili z politických dôvodov.

Premiér bude môcť zatiahnuť záchrannú brzdu

Text, ktorý ide do parlamentu, sa tak zjavne v druhom čítaní bude meniť poslaneckými návrhmi.

Ak by prešiel návrh, ktorý by stratifikáciu poškodzoval, premiér je pripravený zákon stiahnuť. Vláda mu na to dala poverenie, obvykle je to výsadou predkladateľa, čiže v tomto prípade ministerky Andrey Kalavskej.

Pevne verím, že sa podarí odstrániť politické pochybnosti. Zdravie občanov nepozná voľby,“ konštatoval premiér.

Nepôjde o zatváranie nemocníc

Nikto podľa neho nejde nikomu zatvoriť nemocnicu, ani odobrať možnosť mať dobrú zdravotnú starostlivosť, práve naopak.

Reforma slovenského zdravotníctva sa bude diať zhora, to znamená, že najprv budeme musieť mať špičkovo vybavené, dokončené, vystavané a zrekonštruované nemocnice národného typu alebo národné ústavy, potom pôjdeme na nemocnice nižšieho tyu a až potom sa môže niekto zaoberať tým, či sa niektorá nemocnica pretransformuje na ošetrovanie dlhodobo chorých. Nedovolím, aby si zo slovenského zdravotníctva robili súkromné firmy biznis,“ uzavrel predseda vlády.

Kalavská si za reformou stojí

Ako uviedla ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská, musí mať nástroj na to, ako rezort riadiť.

Minister zdravotníctva má podľa súčasnej legislatívy obmedzené kompetencie na poskytovateľov ako ústavnej, tak aj ambulantnej zdravotnej starostlivosti,“ povedala.

Ako konštatovala, nie je ochotná sa zmieriť s tým, že slovenský pacient zomiera častejšie ako európsky pacient.

Keď si pozriete, aká je životnosť slovenských ministrov zdravotníctva, v živote by sme tu žiadnu reformu nemali. Za toto nechcem niesť zodpovednosť a preto veľmi ďakujem, že sme vykročili správnym smerom,“ dodala ministerka.

Opozícia je spokojná

Ako informovala v tlačovej správe strana Sloboda a solidarita (SaS), vyzerá to tak, že časť ich programu má šancu dostať sa do legislatívy.

Optimalizácia siete nemocníc je totiž podľa strany jedným z bodov reformného zdravotníckeho programu, preto liberáli vítajú, že ju vláda v piatok schválila.

V konečnom dôsledku realizácia reformy môže znamenať tak potrebnú zmenu v slovenskom zdravotníctve k lepšiemu po dvanástich rokov bačovania Smeru v tomto rezorte,“ uviedla poslankyňa NR SR a tímlíderka SaS pre zdravotníctvo Jana Cigániková.

Ako konštatovala, iróniou je, že ministerka teraz bude musieť presviedčať najmä poslanecký klub Smeru-SD, čiže politickú stranu, ktorá Kalavskú do funkcie nominovala.

Chceme veriť, že aspoň časť demokratickej opozície, ktorá sa vykrúca, či podporí reformu nemocníc, prestane pri tejto téme politikárčiť,“ informovala Cigániková.

Hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) je podľa svojho vyjadrenia pripravené podporiť stratifikáciu. Zároveň vyzýva poslancov Smeru, aby podporili návrh vlastnej ministerky.

PS/Spolu si kladie podmienky

V koalícii PS/SPOLU podporujeme kroky a opatrenia vedúce k vyššej efektivite nemocníc, lepšej starostlivosti o pacientov a zvýšeniu dostupnosti zdravotnej starostlivosti,“ reagoval expert koalície Oskar Dvořák. Naše nemocnice potrebujú predovšetkým profesionálne a odpolitizované vedenie, dôslednejší dohľad a tiež tvrdé rozpočtové obmedzenia.

Či však stratifikáciu podporia, sa definitívne rozhodnú, až keď ho uvidia vo finálnej podobe. „Keď budeme poznať aj presný plán realizácie, pretože máme zlú skúsenosť s pozmeňujúcimi návrhmi Smeru na poslednú chvíľu,“ komentoval Dvořák.

Ministerke dali dve podmienky. Návrh bude musieť mať aj podporu vlastných poslancov Smeru. PS/Spolu to odôvodňuje tým, že ministerka túto stranu zastupuje.

Druhou podmienkou je, aby sa vyhlášky, ktorými sa reforma má implementovať, presunuli až na budúcu vládu, aby zbytočne nepolitizovali tému.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Andrea KalavskáJana CigánikováOskar DvořákPeter Pellegrini
Firmy a inštitúcie OĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnostiPS Progresívne SlovenskoSaS Sloboda a SolidaritaSPOLU – občianska demokraciaVláda SR