ŠÚKL potvrdil nelegálny reexport liekov za viac ako štyri milióny eur, rozdávať sa budú pokuty

Lieky, lupa
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) potvrdil nelegálny reexport liekov zo Slovenska v hodnote viac ako 4 mil. eur. Vývoz prebiehal v čase obmedzenej dostupnosti liekov v 17 lekárňach v Bratislavskom, Nitrianskom, Banskobystrickom, Prešovskom a Košickom kraji.

Protizákonný vývoz do zahraničia

Ako uvádza ŠÚKL v tlačovej správe, išlo prevažne o cytostatiká, imunosupresíva a imunoglobulíny.

„Vykonali sme cielené inšpekcie na celom území Slovenska, pričom sa v uvedených lekárňach potvrdil protizákonný vývoz liekov do zahraničia,“ potvrdil riaditeľ ŠÚKL Peter Potúček. Tieto lekárne na základe falšovaných lekárskych predpisov, alebo opakovane použitých receptov, objednávali lieky z tzv. emergentného systému, ktorý je určený výhradne na situácie, kedy liek nie je dostupný na trhu a objednaný liek má byť vydaný pacientovi.

Lekárňam hrozia pokuty

Získané lieky však lekárne sprostredkovali na ďalší predaj do inej lekárne.

„Prostredníctvom národného verifikačného systému, ktorým je možne na základe špecifických údajov sledovať pohyb každého jedného balenia lieku, bolo zistené, že lieky boli vyvezené do zahraničia,“ dodal Potúček.

Keďže ide o obzvlášť závažné porušenie zákona, navyše v čase obmedzenej dostupnosti liekov, navrhuje štátny ústav udelenie pokuty v hornej polovici zákonnej sadzby, ktorú môže udeliť Ministerstvo zdravotníctva SR.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Peter Potúček
Firmy a inštitúcie MZ SR Ministerstvo zdravotníctva SRŠÚKL Štátny ústav pre kontrolu liečiv