Svetový deň alergií: Gastroenterológ vysvetľuje, ako rozlíšiť potravinovú intoleranciu od alergie

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
dátum spotreby, trvanlivosť, potraviny
Ľudia s potravinovými alergiami by mali kontrolovať zloženie toho, čo jedia. Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Každoročne si 8. júla pripomíname Svetový deň alergií. Alergia je definovaná ako prehnaná, respektíve neprimeraná reakcia imunitného systému organizmu na látky, s ktorými sa bežne stretávame v okolitom prostredí.

Túto reakciu spôsobuje nesprávne aktivovanie protilátok zo skupiny imunoglobulínu E (IgE). Spektrum prejavov alergických reakcií je skutočne široké, od bežnej nádchy až po anafylaktický šok, ktorý sa môže skončiť aj smrťou.

Zatiaľ čo v minulosti sa ľudia stretávali prevažne s alergiou na rôzne trávy či peľ, v posledných rokoch sa do popredia dostávajú alergie na potraviny. V tomto smere je však dôležité rozlíšiť, či ide skutočne o alergiu alebo inú potravinovú intoleranciu.

Potravinová intolerancia

Ako pre portál vZdravotníctve.sk uviedol gastroenterológ Peter Minárik, potravinovaná intolerancia je neznášanlivosť niektorých potravín, respektíve niektorých konkrétnych živín v potravinách predisponovanými jedincami.

„A to na podklade neimunitnej reakcie na prirodzené živiny alebo prídavné látky, teda potravinové aditíva v potravinách,“ vysvetľuje Minárik. Tieto látky spôsobujú u postihnutých jedincov so senzitívnou konštitúciou nežiaduce reakcie rôznych telesných orgánov a tkanív.

Na rozdiel od pravej potravinovej alergie, prejavy potravinovej intolerancie sú závislé od dávky.

Príčinou potravinovej intolerancie môže byť napríklad nedostatok špecifického tráviaceho enzýmu, ktorý má konkrétnu živinu spracovať a stráviť, tak aby mohla byť bez problémov vstrebať.

Jednou z najznámejších a zároveň aj najčastejších potravinových intolerancií je laktózová intolerancia, teda znížená schopnosť tráviť v tenkom čreve mliečny cukor, laktózu. Laktózovú intoleranciu možno potvrdiť viacerými vyšetreniami.

„Medicínska diagnostika sa opiera o stravovaciu anamnézu, dychový vodíkový test, pri ktorom sa stanovuje vodík vo vydychovanom vzduchu po konzumácii štandardnej dávky 50 gramov laktózy pacientovi, ktorý je nalačno, ďalej biopsiu sliznice tenkého čreva a následné imunohistochemické vyšetrenie aktivity tráviaceho enzýmu laktázy vo vzorkách črevnej sliznice,“ dopĺňa Minárik.

Vzorky sa odoberajú pri bežnom gastroduodenoskopickom vyšetrení v ambulancii gastroenterológa. Diétnym riešením pri laktózovej intolerancii je nízkolaktózová a vo výnimočných prípadoch dokonca bezlaktózová diéta.

Pre niektorých ľudí s laktózovou intoleranciou môže byť dobrým riešením aj užívanie výživových doplnkov s obsahom tráviaceho enzýmu laktázy pri jedení, ak sa konzumujú aj potraviny alebo nápoje s obsahom laktózy.

Alergia na potraviny

Potravinová alergia je rýchla reakcia imunitného systému organizmu na niektoré látky, ktoré sa vyskytujú v potravinách, takzvané potravinové alergény.

„Je to neznášanlivosť predisponovaných (alergicky reagujúcich) jedincov na niektoré potraviny, a to na podklade imunitnej reakcie na bielkoviny v potravinách a je nezávislá na dávke alergénu,“ opisuje gastroenterológ Peter Minárik.

Príznaky sú pri potravinovej alergii zvyčajne okamžité, viditeľné a môžu byť dramatické. V závažných prípadoch môže dôjsť až k prejavom anafylaktického šoku s cirkulačným kolapsom, ktorý si vyžaduje okamžitý zásah.

Najčastejšie ide napríklad o kašeľ, kýchanie, zvracanie, migrénu, slzenie očí, kožné vyrážky, najmä žihľavka, opuchy kože, najmä v oblasti tváre (pery, viečka), alebo slizníc dýchacích ciest alebo tráviacej trubice.

„Niektoré príznaky, akými sú napríklad gastrointestinálne reakcie, teda nauzea, vracanie a hnačky, sa však môžu oddialiť o niekoľko hodín alebo dokonca aj dní,“ doplnil Minárik. Zujímavé je, že 90 percent všetkých prípadov alergie na potraviny spôsobuje iba osem alergénov.

Najčastie ide o obilie, mlieko, vajcia, sóju, ryby, mäkkýše, arašidy, ako aj iné orechy.

Príčiny a prejavy

Nielen príčiny, ale aj klinické prejavy potravinovej alergie môžu byť rozmanité, rôzny je aj jej priebeh a závažnosť. Niektorí ľudia trpia iba miernymi a prechodnými prejavmi, najmä v detstve. Inokedy prejavy pretrvávajú aj po celý život.

Spúšťačmi potravinovej alergie môžu byť niekedy aj respiračné alergény, napríklad peľ a až následne dôjde ku skríženej alergickej reakcii s potravinovými alergénmi.

To by mal vedieť presne povedať alergiológ – imunológ. Po podrobnej alergiologickej anamnéze sa vykonávajú špecifické testy na detekciu alergénov. Za najpresnejšie sa pokladajú potravinové provokačné testy, ktoré sa však robia počas hospitalizácie.

V ambulantných podmienkach sa robia skôr kožné „prick“ testy s pomocou špeciálne pripravených náplastí s alergénmi, ako uvádza Slovenská asociácia pre výživu a prevenciu.

Možnosti liečby

Liečba v prípade potravinovej alergie je komplikovanejšia ako v prípade intolerancie. Aj tu však platí, že najúčinnejšia je eliminácia inkriminovaných potravín obsahujúcich alergény, čo však na strane druhej niekedy nie je jednoduché.

Ak už predsa len nastala alergická reakcia, pacientovi sa podávajú protialergické lieky, najmä antihistaminiká. Niekedy je potrebné podať aj silné protialergické a protizápalové lieky, najmä perorálne steroidy.

Pri skríženej alergii na peľ a potraviny sa tiež zvažuje profylaktická desenzibilizácia na peľové látky so snahou zmierniť následne aj alergickú reakciu na alergény z potravín, najmä z ovocia a orieškov.

Stále platí, že zdraví ľudia nemajú mať žiadne tráviace problémy. Ak máte pravidelne zažívacie ťažkosti, skúste najprv odsledovať po akých potravinách ich registrujete, prípadne navštívte lekára.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Peter Minárik
Firmy a inštitúcie SAVP Slovenská asociácia pre výživu a prevenciu