Systém eZdravie potrebuje podľa NCZI urgentne obnovu infraštruktúry, ohrozené môžu byť všetky zdravotné dáta ľudí

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Ezdravie
Foto: ilustračné, GettyImages

Systém eZdravie podľa Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) potrebuje urgentne obnovu infraštruktúry. Tvrdí, že na kritickú situáciu infraštruktúry eZdravia dlhodobo intenzívne upozorňuje.

Národné zdravotné registre podľa NCZI už prešli výraznými zmenami, ktoré zvýšia kvalitu i kvantitu dát a znížia záťaž lekárov. Napriek legislatívnej povinnosti nie všetci lekári zapisujú údaje do eZdravia. V tlačovej správe to uviedla hovorkyňa NCZI Veronika Daničová. NCZI podľa nej nemá v rukách možnosť represie a nevidí ani zmysel v postihovaní lekárov.

Časté zmeny personálu a priorít

NCZI už v roku 2018 pripravilo projekty, ktoré mali vytvoriť modernú verziu informačného systému eZdravie, avšak do dnešného dňa sa nerealizujú.

Dôvodom sú časté personálne zmeny a s tým súvisiace zmeny priorít v rezorte,“ uviedlo NCZI. Tvrdí, že o situácii a naliehavosti problému pravidelne informovalo Ministerstvo zdravotníctva SR a Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR. Za ten čas sa systém eZdravie podľa NCZI dostal do stavu, keď bez urgentnej sanácie infraštruktúry sú ohrozené všetky zdravotné dáta občanov.

Systém eZdravie aktívne využíva a zapisuje doň denne asi 60 percent oprávnených zdravotníckych pracovníkov, no napríklad až 95 percent všetkých vystavených receptov je elektronických a v súčasnosti už aj väčšina práceneschopností je vystavených elektronicky.

To jednoznačne dokazuje, že elektronizácia zdravotníctva má zmysel a lekári sú ochotní a schopní ju využívať,“ konštatuje NCZI. Tvrdí, že už pristúpilo k riešeniu strategického rozvoja eZdravia, ako aj k zavedeniu štandardného projektového riadenia.

Zmeny v zdravotných registroch

Rovnako nastali zmeny v oblasti národných zdravotných registrov, ktorých cieľom je optimalizácia a automatizácia zberu údajov v zmysle redukcie množstva dát a zníženia záťaže lekárov.

Našou prioritou sú najpožadovanejšie údaje z Národného onkologického registra, Národného skríningového registra ako aj z ostatných národných zdravotných registrov a spracovaných dát v údajovej základni národného zdravotníckeho informačného systému tak, aby sme plánovanými zmenami maximalizovali využiteľnosť stávajúcich údajov, zamedzili duplicitnému zberu a minimalizovali záťaž spravodajských jednotiek,“ tvrdí NCZI.

V súčasnosti je z 12 národných zdravotných registrov funkčných sedem. „Zo zvyšných piatich sa tri budú zrejme rušiť, nakoľko údaje máme z iných zdrojov a budúcnosť dvoch nefunkčných národných zdravotných registrov NCZI intenzívne rieši,“ dodalo NCZI.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Veronika Daničová
Firmy a inštitúcie Ministerstvo investícií regionálneho rozvoja a informatizácie SR MIRRIMZ Ministerstvo zdravotníctva SRNCZI Národné centrum zdravotníckych informácií