- aktualizované 23. februára 16:58
Kľúčoví hráči slovenského zdravotníctva sa zhodli v tom, že súčasný systém poskytovania zdravotnej starostlivosti nie je efektívny a nepodporuje inovácie. Sú však presvedčení, že práve fond obnovy a odolnosti pre Slovensko spolu s európskymi štrukturálnymi fondmi na ďalšie programové obdobie môžu pomôcť financovať náklady reformy zdravotníctva.
O možnostiach využitia financií z fondu obnovy a odolnosti v slovenskom zdravotníctve, ako aj o nevyhnutných reformách a inováciách vedúcich k vyššej kvalite služieb v zdravotnej starostlivosti v utorok diskutovali účastníci online podujatia ITAPA Digital Talk. Ako upozornil Federico Pratellesi z DG Sante z Európskej komisie, nachádzame sa na križovatke a teraz je čas na dlhodobú reformu zdravotníctva.
Modernizácia nemocníc
Reforma slovenského zdravotníctva má zahŕňať podľa Federica Pratellesiho aj potrebu racionalizácie a modernizácie siete slovenských nemocníc. „Sme presvedčení v Európskej únii, že nie sme na konci koronakrízy. Je zjavné, že pandémia ovplyvnila výkony všetkých európskych zdravotníckych systémov,“ zdôraznil Federico Pratellesi s tým, že práve fond obnovy a štrukturálne fondy budú nástrojmi, ako podporiť reformu zdravotníctva vrátane slovenského. Kým ocenil pokrok v technickej efektívnosti v nemocniciach, poukázal aj na nedostatok lekárov a zdravotných sestier.
Slovenským vedcom sa podaril nový objav. Otvára možnosti pre ďalší onkologický výskum
Podľa generálneho riaditeľa Centra vedecko-technických informácií SR Jána Kyseloviča pandémia ukázala najslabšie miesta nášho zdravotníctva. Upozornil, že poskytovanie zdravotnej starostlivosti je málo otvorené inováciám. Preto podľa neho nejde o to, koľko inovácií môžeme posunúť vpred, ale o to, koľko inovácií sú naše systémy zdravotníctva schopné absorbovať. Priznáva, že nikto nevie, ako má vyzerať dobrá reforma. „Neexistuje model reformy zdravotníctva pre malú či veľkú krajinu, pre bohatú, alebo chudobnú krajinu. Reforma sa musí nastaviť v rámci diskusie,“ dodal Ján Kyselovič.
Fond obnovy
„Práve teraz je čas hovoriť o reforme zdravotníctva. Dokončuje sa plán obnovy, ktorý na dlhé roky dopredu zadefinuje, kam sa bude uberať reforma. Dnes potrebujeme diskutovať o inováciách v zdravotníctve, ako ich akcelerovať a zaviesť do praxe,“ tvrdí Samuel Arbe, predseda Centra inovatívneho zdravotníctva. Ako upozornil, slovenské zdravotníctvo potrebuje zásadnú zmenu. Práve fond obnovy je príležitosťou, ktorá umožní paradigmatickú zmenu vo fungovaní celého zdravotníckeho systému. Ako dodal, reforma má zabezpečiť efektivitu a udržateľnosť zdravotníctva.
Lekárska komora nevidí význam ani úžitok celoplošného testovania, Kollár poukazuje na riziká
Oskar Dvořák, generálny riaditeľ sekcie reformnej agendy rezortu zdravotníctva, poukázal na to, že aktuálne problémy sú aj s kapacitami, pričom lekári už viac zodpovednosti aj kompetencií nedokážu na seba zviať. V rámci plánu obnovy sa rezort sústreďuje na zdravotnú starostlivosť vrátane primárnej i akútnej starostlivosti, či na digitalizáciu nemocničných informačných systémov. Najviac peňazí má ísť na výstavbu nemocníc, pričom sa má podporiť aj dlhodobá starostlivosť. Podľa neho si každá úspešná reforma vyžaduje dôslednú prácu s dátami, zabezpečené financovanie a politickú podporu.
Môžeme byť svetovou špičkou
Koordinátorka projektu novej nemocnice z Univerzitnej nemocnice v Martine Martina Antošová sa vyjadrila k podstate moderného zdravotníctva, ktoré je podľa nej postavené na spojení vzdelávania, výskumu a dobrých manažérskych schopnostiach. Expert na zdravotníctvo Martin Smatana zas poukázal na to, že Slovensko sa môže stať svetovou špičkou v zavádzaní digitálnych inovácií v zdravotníctve, bez ktorých dobrá reforma nie je možná.
Slováci sa cítia byť ohrození, ich ochota dať sa zaočkovať stúpla
ITAPA Digital Talks je séria pravidelných online diskusných stolov s kľúčovými osobnosťami na aktuálne témy. Podujatia ITAPA už 20 rokov prinášajú nové impulzy a inšpirácie, pričom sa stali vrcholnou kongresovo-diskusnou platformou na Slovensku, so stovkami spíkrov a účastníkov z domáceho prostredia aj zahraničia.