Talianski vedci varujú pred liekom proti malárii, Trump ho propaguje v boji s koronavírusom

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
koronavirus test smrt umrtie
Foto: ilustračné, GettyImages

Šéf talianskeho farmakologického ústavu upozornil, že je len veľmi málo dôkazov o efektívnosti lieku proti malárii, ktorý propaguje na liečbu koronavírusu americký prezident Donald Trump. Doktor Nicola Magrini informoval o rôznych testoch, ktoré jeho ústav povolil počas koronakrízy, medzi nimi aj testy hydroxychlorochínu.

Magrini povedal, že hoci sa tento liek v Taliansku používa, ústav ho odporučil len niektorým pacientom, a to buď samostatne, alebo spolu s inými liekmi iba v klinických testoch.

Viac o téme: Koronavírus

Kým o efektivite hydroxychlorochínu chýbajú vedecké dôkazy, Magrini povedal, že sú si “dosť istí možnými škodlivými účinkami a absenciou bezpečnosti užívania pri niektorých limitovaných podskupinách pacientov„.

Trump je, naopak, presvedčený, že hydroxychlorochín chráni pred koronavírusom, hoci jeho administratíva varovala, že môže mať fatálne vedľajšie účinky.

Magrini dodal, že neočakáva vakcínu skôr než na jar alebo v lete budúceho roka. Talianski vedci spolupracujú na vývoji vakcíny s Oxfordskou univerzitou.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať