Nemocnice sa plnia covidovými pacientami a Slovensko zažíva déja vu spred Vianoc

Nemocnica, koronavírus
Koronavírusu podľahlo na Slovensku ďalších 43 osôb. Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
  • aktualizované 5. novembra, 11:47

V porovnaní so septembrom minulého roka je tempo nárastu hospitalizovaných pacientov s ochorením COVID-19 omnoho vyššie. Informoval o tom na pravidelnej tlačovej konferencii k aktuálnej epidemickej situácii riaditeľ Inštitútu zdravotných analýz Matej Mišík.

Celkovo už muselo byť hospitalizovaných 55-tisíc pacientov, z toho 5,5-tisíc muselo byť pripojených na umelú pľúcnu ventiláciu. Viac ako 20 percent z hospitalizovaných predstavujú úmrtia.

Vlna nezaočkovaných

Zažívame déja vu spred vianočných sviatkov, tretia vlna je vlna nezaočkovaných. Uviedla k aktuálnej epidemickej situácii členka konzília odborníkov a primárka Kliniky infektológie a geografickej medicíny Univerzitnej nemocnice Bratislava Alena Koščálová.

Viac o téme: Koronavírus

„Epidemická situácia sa na Slovensku rapídne zhoršuje. Počet pacientov v nemocniciach prudko rastie. Pri pokračujúcom trende sa do niekoľkých týždňov zaplnia všetky plánované reprofilizované lôžka,” dodala.

Nekontrolované premorovanie, ktoré sledujeme v priamom prenose, vedie k rýchlemu preťaženiu zraniteľného zdravotného systému. Preto vyzvala Slovákov, aby využili dostupné a účinné riešenie vo forme očkovania proti ochoreniu COVID-19.

Výjazdy sanitiek sa zdvojnásobujú

Mišík tiež zhrnul, že v priemere laboratóriá odhalia šesťtisíc nových prípadov denne, čo predstavuje vysokú pozitivitu testov. Zaznamenali tiež o 45 percent hospitalizácii viac oproti minulému týždňu, čo dokazuje aj počet výjazdov vozidiel záchrannej zdravotnej služby k pacientom s podozrením na COVID-19.

Tie sa zdvojnásobujú, pričom najhoršia situácia je v Prešovskom kraji, kde sú aj najvyťaženejšie nemocnice. Až osem z 10 príjmov do nemocníc tvoria nezaočkovaní ľudia, pričom zaočkovaní sú vo výrazne vyššom veku a majú často pridružené zdravotné komplikácie.

„Napríklad v košickej nemocnici, zo 144 pacientov, ktorých mali hospitalizovaných v nedávnej dobe, bolo 109 nezaočkovaných a ich priemerný vek bol až o 13 rokov nižší ako u zaočkovaných hospitalizovaných osôb,” uviedol Mišík. Celkovo bolo za posledný mesiac do nemocníc prijatých 4 000 nezaočkovaných, zaočkovaných bolo iba tisíc.

O niečo pozitívnejšie Mišík hodnotí situáciu v rámci celkovej zaočkovanosti, nakoľko sa stabilizoval počet prvoočkovancov. Pribúda ich okolo 10-tisíc týždenne. Celkovo je zaočkovaných viac ako 54 percent populácie nad 18 rokov. Avšak, v rizikovej vekovej skupine, v rámci ktorej si vyžaduje hospitalizáciu po pozitívnom teste každý piaty človek, nedostalo ešte ani prvú dávku vakcíny proti ochoreniu COVID-19 720-tisíc ľudí.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Alena KoščálováMatej Mišík
Firmy a inštitúcie Inštitút zdravotných analýz (IZA)