Termín zrušenia mimoriadnej situácie v súvislosti s COVID-19 je už známy

Koronavírus, očkovanie
Foto: ilustračné, SITA/AP
Tento článok pre vás načítala AI.

Mimoriadna situácia v súvislosti s COVID-19 by sa mala na Slovensku už čoskoro skončiť. Predseda vlády Ľudovít Ódor predložil na Úrad vlády návrh uznesenia, aby sa mimoriadna situácia v súvislosti s COVID-19 na Slovensku zrušila 15. septembra k 6:00.

Vyhodnotenie opatrení

Členovia vlády majú podľa tohto návrhu do 30. novembra tohto roka vyhodnotiť prijaté opatrenia na riešenie krízovej situácie vo svojej pôsobnosti zamerané na zamedzenie ohrozenia života, zdravia, majetku, zmiernenie následkov mimoriadnej udalosti a minimalizovanie škôd.

Viac o téme: Koronavírus

„Po vyhlásení mimoriadnej situácie uznesením vlády SR z 11. marca 2020 boli vytvorené podmienky na prijatie opatrení na zamedzenie a zmiernenie následkov mimoriadnej udalosti v súvislosti s ohrozením verejného zdravia z dôvodu ochorenia COVID-19 spôsobeným korona vírusom SARS-CoV-2 a toho času pominuli dôvody na ďalšie trvanie mimoriadnej situácie,“ uvádza sa v predkladacej správe k návrhu vládneho uznesenia.

Zrušenie nie je jednoduché

Ódor začiatkom augusta uviedol, že zrušenie mimoriadnej situácie v súvislosti s ochorením COVID-19 a prílevom utečencov z dôvodu vojny na Ukrajine nie je také jednoduché, ako sa zdalo. Poskytovanie viacerých sociálnych dávok a pomoci, aj odklad úverových splátok sa totiž viažu na vyhlásenie mimoriadnej situácie.

„Myslel som si, že to zrušíme veľmi rýchlo, ale ak chceme pokračovať v istých typoch pomoci, tak by sme to nemali zrušiť okamžite,“ povedal Ódor.

Ak by však podľa neho takéto legislatívne prekážky neexistovali, mimoriadnu situáciiu by zrušil okamžite.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ľudovít Ódor