- aktualizované 16. februára, 15:22
Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Erik Tomáš by sa mal neodkladne zaoberať situáciou s lekárskymi posudkami. Vyzýva ho na to opozičná strana Progresívne Slovensko (PS).
Podľa nej je súčasný stav alarmujúci, hovorí o tisíckach nevybavených žiadosti. Týkajú sa pritom aj detí. Ak teda aktuálne Slováci potrebujú schváliť príspevok alebo pomôcku, majú podľa PS jednoducho smolu.
Problémom je aj plat
Ako priblížila poslankyňa Veronika Veslárová (PS), Slovensko má dlhodobo nedostatok posudkových lekárov a lekárok. Okrem toho, že sú slabo platení, sú zároveň zahltení administratívou a popri posudkovej činnosti majú aj svoje vlastné ambulancie.
Dolinková narazila na zubárov, nemocnice, zamestnávateľov aj všetky poisťovne, k dôležitej vyhláške jej prišli desiatky pripomienok
Z tohto dôvodu sa na Slovensku nestíhajú vydávať posudky. „Rezort práce tú situáciu nerieši, zo zákonných lehôt sú trhacie kalendáre,“ zhodnotila poslankyňa s tým, že ľuďom neostáva nič iné, iba čakať.
Ľudia čakajú na pomoc
Opozičná strana si pritom vyžiadala údaje o aktuálnom počte nevybavených žiadostí.
Ako uviedla poslankyňa Jana Hanuliaková (PS), napríklad pracovisko Dunajská Streda eviduje 870 nevybavených žiadostí, z toho je vyše 400 po lehote, Trnava hlásila 855 nevybavených žiadostí, z toho sa cez 300 týka príspevkov.
„Všetko sú to ľudia čakajúci na pomoc, tieto čísla jasne ukazujú, aká vážna je situácia,“ skonštatovala.
Riešenia existujú
Podľa podpredsedníčky Výboru NR SR pre sociálne veci Simony Petrík (PS) pritom existujú riešenia súčastného stavu, hoci nie sú jednoduché. Spomenula navýšenie počtu posudkových lekárov, ich odbremenenie od zbytočnej administratívy, ale aj lepšie ohodnotenie.
Ministra Tomáša ako aj celú vládu vyzvala, aby sa prestali zaoberať samými sebou a svojimi ľuďmi, ale začali riešiť reálne problémy, ktoré skutočne trápia ľudí na Slovensku.
Ministerstvo aktuálne pracuje na novom zákone
Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR v reakcii pre agentúru SITA uviedlo, že sa téme posudkovej činnosti venuje dlhodobo a aktuálne pracuje na novom zákone, ktorý kompletne zahrnie nový posudkový systém.
„Hlavným zámerom je zjednotenie a zefektívnenie posudkového systému tak, aby konkrétnu osobu neposudzovalo xy rôznych subjektov, ale iba jeden na základe jednotnej metodiky, pričom posudzovanie budú vykonávať iba Úrady práce, sociálnych vecí a rodiny,“ priblížil rezort.
Znamená to, že klient po podaní jednej žiadosti o posúdenie, bude posúdený naraz na viaceré účely. V tejto veci už ministerstvo intenzívne komunikuje so všetkými relevantnými sociálnymi partnermi v rámci pracovnej skupiny a prechádza ich pripomienky a návrhy. Uvedená reforma je previazaná aj s reformou financovania sociálnych služieb, ktorá má začať platiť od 1. januára 2026. Jej súčasťou budú tiež opatrenia na zvýšenie počtu posudkových lekárov.
Situácia na jednotlivých úradoch práce je rozdielna
Čo sa týka konaní, situácia na jednotlivých úradoch práce, sociálnych vecí a rodiny je podľa rezortu rozdielna, nie všade rozhodovali a rozhodujú po zákonom stanovených lehotách.
„Dôvodom dĺžky konania na úradoch nie je nečinnosť úradov, ale situácia spôsobená nedostatočným personálnym stavom v čase pandémie, a s tým súvisiaca nutnosť vybaviť žiadosti, ktoré z vyššie uvedených dôvodov neboli v čase mimoriadnej situácie vybavené,“ poukazuje ministerstvo.
Posudzovanie liekov je opäť netransparentné, ministerstvu zdravotníctva to vytkli kontrolóri
Zároveň pripomína, že pripravilo novelu zákona o peňažných príspevkoch na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia účinnú od augusta minulého roka, v ktorej sa zmenili kvalifikačné predpoklady pre posudkových lekárov, aby sa v čo najvyššej miere zjednodušilo prijímanie nových posudkových lekárov. Zároveň sa od septembra toho istého roku navýšili finančné prostriedky na platy posudkových lekárov.