Počuli ste už o tom, že nosenie rúška môže spôsobiť infekciu a vedie k slabšiemu okysličeniu tkanív a krvi? Alebo, že pri nosení rúška hrozí otrava oxidom uhličitým?
Na sociálnych sieťach sa šíria rôzne mýty, ktoré rúška démonizujú. Z ich nosenia sa stalo spoločenské pravidlo, symbol solidarity, ale aj obmedzenia či diskomfortu. Možno aj preto sú terčom rôznych, neraz zavádzajúcich tvrdení, ktoré im pripisujú zdravotné riziko.
Nákaza z rúška?
V zásade platí, že navlhnuté či znečistené rúško treba čo najskôr vymeniť, pretože sťažuje dýchanie a môžu sa ňom premnožiť mikroorganizmy. To je jeden z dôvodov, prečo nie je vhodné nosiť ho pri cvičení či zvýšenej fyzickej námahe.
Viac o téme: Koronavírus
Ako sa na Slovensku šíri koronavírus a odkiaľ sú pozitívne testovaní? Zanalyzovali 363 prípadov
Podľa Medicalnewstoday.com môže byť materiál rúška kontaminovaný rôznymi patogénmi, ktoré sa na ňom zachytia z okolia. Preto je nutné, aby ste sa rúška nedotýkali neumytými rukami. Takisto by ste si rúško mali po 2-3 hodinách vymieňať.
Dokedy budeme nosiť rúška? Niekoľko rokov, možno aj doživotne, upozorňuje epidemiologička
Neexistuje však žiadny dôkaz, ktorý by rúška spájal so zvýšeným rizikom rozvoja bakteriálnych, vírusových a iných pľúcnych ochorení.
Nedostatok kyslíka?
Veľmi často sa hovorí aj o riziku hypoxie, hypoxémie či deficite kyslíka alebo „recyklácii“ vydychovaného oxidu uhličitého.
Rukolapné dôkazy o zníženej hladine kyslíka kvôli nasadenému rúšku chýbajú a podľa odborníkov sa ani tvrdenia o riziku otravy oxidom uhličitým nezakladajú na vedeckých zisteniach.
Nositeľ Nobelovej ceny ľuďom odporúča nosiť rúška. Vedci zistili, kedy sú najúčinnejšie
Podľa Usatoday.com umožňujú chirurgické rúška dostatočnú ventiláciu vzduchu aj prísun kyslíka. Pretože sú porézne a dostatočne priedušné, riziko obmedzenia normálnych dýchacích funkcií je tým pádom minimálne.
Tvrdenie, že rúško spôsobuje hypoxiu, je podľa odborníkov nezmysel – v prípade dostatočne priedušného rúška ide len o nezvyk či diskomfort pri jeho nosení.
Riziko otravy oxidom uhličitým?
Takisto je nepravdepodobné, že by došlo v dôsledku nosenia bežného rúška k opätovnému vdychovaniu veľkého množstva CO2 a jeho nebezpečnému nahromadeniu v krvi.
Koncentrácia vdýchnutého oxidu uhličitého obyčajne nepresahuje zdravie ohrozujúcu hranicu a pri krátkodobom nosení rúška je riziko zanedbateľné.
Ochranné rúška môžu byť bariérou pre infekčné kvapôčky, WHO ich odporúča nosiť na verejnosti
Rúško má v prvom rade ochranný charakter a jeho účelom je zabrániť šíreniu infekčných kvapôčok do okolia. Význam má všade tam, kde dochádza k príliš úzkemu kontaktu osôb, najmä v uzavretých priestoroch.