Tri mýty o nosení rúška, ktoré sa šíria po celom svete a možno im veríte aj vy

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Rúška
Ilustračné foto Ilustračné foto: SITA/(Peter Klaunzer/Keystone via AP)

Počuli ste už o tom, že nosenie rúška môže spôsobiť infekciu a vedie k slabšiemu okysličeniu tkanív a krvi? Alebo, že pri nosení rúška hrozí otrava oxidom uhličitým?

Na sociálnych sieťach sa šíria rôzne mýty, ktoré rúška démonizujú. Z ich nosenia sa stalo spoločenské pravidlo, symbol solidarity, ale aj obmedzenia či diskomfortu. Možno aj preto sú terčom rôznych, neraz zavádzajúcich tvrdení, ktoré im pripisujú zdravotné riziko.

Nákaza z rúška?

V zásade platí, že navlhnuté či znečistené rúško treba čo najskôr vymeniť, pretože sťažuje dýchanie a môžu sa ňom premnožiť mikroorganizmy. To je jeden z dôvodov, prečo nie je vhodné nosiť ho pri cvičení či zvýšenej fyzickej námahe.

Viac o téme: Koronavírus

Podľa Medicalnewstoday.com môže byť materiál rúška kontaminovaný rôznymi patogénmi, ktoré sa na ňom zachytia z okolia. Preto je nutné, aby ste sa rúška nedotýkali neumytými rukami. Takisto by ste si rúško mali po 2-3 hodinách vymieňať.

Neexistuje však žiadny dôkaz, ktorý by rúška spájal so zvýšeným rizikom rozvoja bakteriálnych, vírusových a iných pľúcnych ochorení.

Nedostatok kyslíka?

Veľmi často sa hovorí aj o riziku hypoxie, hypoxémie či deficite kyslíka alebo „recyklácii“ vydychovaného oxidu uhličitého.

Rukolapné dôkazy o zníženej hladine kyslíka kvôli nasadenému rúšku chýbajú a podľa odborníkov sa ani tvrdenia o riziku otravy oxidom uhličitým nezakladajú na vedeckých zisteniach.

Podľa Usatoday.com umožňujú chirurgické rúška dostatočnú ventiláciu vzduchu aj prísun kyslíka. Pretože sú porézne a dostatočne priedušné, riziko obmedzenia normálnych dýchacích funkcií je tým pádom minimálne.

Tvrdenie, že rúško spôsobuje hypoxiu, je podľa odborníkov nezmysel – v prípade dostatočne priedušného rúška ide len o nezvyk či diskomfort pri jeho nosení.

Riziko otravy oxidom uhličitým?

Takisto je nepravdepodobné, že by došlo v dôsledku nosenia bežného rúška k opätovnému vdychovaniu veľkého množstva CO2 a jeho nebezpečnému nahromadeniu v krvi.

Koncentrácia vdýchnutého oxidu uhličitého obyčajne nepresahuje zdravie ohrozujúcu hranicu a pri krátkodobom nosení rúška je riziko zanedbateľné.

Rúško má v prvom rade ochranný charakter a jeho účelom je zabrániť šíreniu infekčných kvapôčok do okolia. Význam má všade tam, kde dochádza k príliš úzkemu kontaktu osôb, najmä v uzavretých priestoroch.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať