Tri príbehy Slovákov s pozitívnym testom na COVID-19. Ako sa nakazili?

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Ilustračné foto: SITA/(AP Photo/Michel Euler)

Napriek množstvu medicínskych poznatkov, ktoré o ochorení COVID-19 máme, nás koronavírus stále dokáže prekvapiť. Rovnako ako správanie našej imunity.

Dodnes lekári nevedia vysvetliť, prečo majú niektorí ľudia len mierny priebeh ochorenia, iní ho prekonajú bez príznakov a ďalší sa nenakazia vôbec.

Viac o téme: Koronavírus

Približne dve tretiny ľudí s pozitívnym PCR testom nemajú žiadne príznaky ochorenia. O svojej infekcii preto nemusia vedieť a nechtiac sa môžu stať prenášačmi vírusu.

Portál vZdravotníctve.sk sa spojil s tromi Slovákmi, ktorí sa dostali do kontaktu s vírusom a museli prejsť karanténou.

COVID-19 mu zistili po oslave

Prvým z nich je Jaroslav z okolia Trnavy. Začiatkom augusta sa zúčastnil oslavy, na ktorej bol prítomný aj človek nakazený koronavírusom. Len čo mal jeho kamarát pozitívny test na COVID-19, hygiena mu volala, aby sa dal otestovať.

Na oslavu prišlo asi 35 ľudí, z ktorých 20 malo napokon pozitívny výsledok testu.

Zaujímavé je, že ja som bol pozitívny a partnerka, s ktorou žijem, bola negatívna a tiež bola na tej oslave. Musel som nahlásiť ďalších ľudí, s ktorými som bol v kontakte 14 dní spätne,“ hovorí Jaroslav a dodáva, že všetci z jeho blízkeho okolia mali negatívny test, dokonca aj jeho 80-ročná babka.

Príznaky nemal nikto ďalší

Musel som byť 14 dní v karanténe a nemal som žiadne príznaky, ale vôbec žiadne, ani ostatní dvadsiati pozitívni z oslavy,“ opisuje muž s asymptomatických priebehom infekcie.

Na moju otázku, keď som volal na RÚVZ, že ako je možné, že som pozitívny a nič mi nie je a priateľka, s ktorou žijem v jednej domácnosti, je negatívna, som dostal odpoveď, že imunita,“ dopĺňa s tým, že jeho názor na súčasnú situáciu sa po osobnej skúsenosti zmenil a domnieva sa, že niektoré opatrenia by mali platiť iba pre ľudí s problémami dýchacích ciest a pre seniorov.

Koronavírus, covid 19 test
Ilustračné foto: SITA/ (AP Photo/Michel Spingler)

Otcovi oznámili chybný výsledok testu

Pozitívny test na COVID-19 vie niekedy poriadne zaskočiť. Presvedčili sa o tom rodičia mladej Bratislavčanky, ktorí sa začiatkom septembra vrátili z dovolenky v Chorvátsku. V tom čase už bola prímorská destinácia na zozname rizikových krajín a museli preto absolvovať test na koronavírus.

Dostali sa naň o päť dní po návrate z dovolenky. Keďže nemali žiadne príznaky COVID-19 a na dovolenke dbali o to, aby sa nenakazili, očakávali negatívne výsledkov testov, čo sa aj spočiatku potvrdilo.

Keď som sa dozvedela, že už nemusia byť v karanténe, zašla som ich navštíviť a strávila som s nimi niekoľko hodín. O deň neskôr ich však prekvapil telefonát, že urobili chybu a v systéme otca evidujú ako pozitívneho, že si ešte raz overili jeho údaje a v systéme svieti ako pozitívny,“ opísala mladá žena. Jej otcovi teda omylom oznámili chybné výsledky testov.

Dodala, že následne musela ísť na test a pár dní do karantény aj ona sama. Ukončilo ju až oznámenie o negatívnom výsledku PCR testu.

Podľa portálu korona.gov.sk za výsledky testov zodpovedajú samotné laboratóriá. V prípade negatívneho výsledku testovanému príde sms alebo e-mail s výsledkom a v prípade pozitivity ho kontaktuje hygienik alebo lekár. Výsledok testu si záujemca môže overiť aj prostredníctvom covid-19-passu alebo telefónneho čísla.

Ilustračné foto: SITA/(AP Photo/Michel Spingler)

Príznaky mala celá rodina, pozitívny test iba on

Zaujímavú skúsenosť má aj Peter z okolia Bratislavy. Myšlienku dať sa otestovať na COVID-19 dostal po tom, ako sa uňho objavili príznaky, ako malátnosť, produktívny kašeľ bez zvýšenej teploty a jeho zdravotný stav sa štyri dni nezlepšoval.

Na štvrtý alebo piaty deň som sa dozvedel, že podobné príznaky majú aj moji rodičia, s ktorými som bol v blízkom kontakte. Len čo sa v noci so zimnicou zobudila aj moja manželka, rozhodol som sa, že sa nechám otestovať,“ opisuje.

Dodáva, že predtým nebol nikde v zahraničí, a ani nevie o tom, že by bol v kontakte s niekým infikovaným.

Následne teda požiadal o test a covid pass mu pridelili ešte v deň žiadosti. Termín odberu však dostal až o päť dní neskôr, preto sa rozhodol prísť na jedno z testovacích miest na vlastnú päsť.

Výsledky sa dozvedel až na tretí deň

Vybral som sa tam len tak naslepo a mal som šťastie, pretože práve vtedy nikoho nevyšetrovali,“ opisuje Peter.

Pokračuje, že na výsledky musel čakať ešte niekoľko dní: „Prvý deň nič neprišlo, druhý deň nič neprišlo a na tretí deň som sa už ja sám informoval na zákazníckej linke, kde ma odkázali na linku z portálu korona.gov.sk. Tam mi povedali, že nemajú informáciu k výsledkom a že mám čakať na spätnú väzbu. Poskytli mi však číslo na regionálnych pracovníkov hygieny,“ spomína a dodáva, že na hygienu sa mu ale nepodarilo dovolať.

V rovnaký deň ho však z hygieny kontaktovali, aby mu oznámili, že sa infikoval koronavírusom a musí byť 10 dní v karanténe. „Zároveň ma požiadali o kontakty na blízke osoby, s ktorými som bol určitý počet dní dozadu v blízkom kontakte. Všetci mali následne nariadenú karanténu a test na COVID-19,“ ozrejmuje.

Dodáva, že pracovníčka hygieny, ktorá rodinu kontaktovala, bola milá a ústretová, neváhala odpoveď na akúkoľvek otázku.

Dve osobné teórie

Peter si však nevie vysvetliť, prečo už nikto ďalší z jeho rodiny nemal pozitívny test na COVID-19, aj keď niektorí z členov pociťovali podobné príznaky.

Mám dve teórie, jedna je tá, že predtým mohli byť pozitívni, ale test už s odstupom času nebol schopný vírus zachytiť a druhá je tá, že som mal falošne pozitívny test a celá rodina mohla prekonať inú infekciu,“ uvažuje a dodáva, že sa prikláňa k prvej teórii, pretože s príznakmi časť rodiny napriek negatívnemu výsledku bojovala pomerne dlho. Rovnako aj sám Peter, ktorý dnes už nie je v karanténe a cíti sa dobre.

Laboratórium
Ilustračné foto: SITA/ (AP Photo/Audrey McAvoy, File)

Kedy test nemusí odhaliť infekciu?

Otázku, za akých okolností PCR test nemusí odhaliť všetkých nakazených koronavírusom, sme si položili aj my a spýtali sa testovacích laboratórií.

Podľa hovorkyne spoločnosti Medirex Diany Madarászovej sú používané PCR testy vysoko špecifické, citlivé a presné. Kvalitu výsledku podľa nej ovplyvňujú viaceré faktory, z ktorých na prvom mieste je správny čas a spôsob odberu.

Správny čas znamená v čase vzniku príznakov ochorenia, u bezpríznakových jedincov je to na 5. až 6. deň od kontaktu. Vtedy je vysoko pravdepodobné, že ak bol človek infikovaný, vylučovanie vírusu bude dostatočné na zachytenie nukleovej kyseliny vírusu metódou RT-PCR,“ zdôraznila.

Doplnila, že rozhodujúci je aj správny odber vzoriek – v počiatočných štádiách infekcie sa realizuje z horných dýchacích ciest a v pokročilejších, keď dôjde k zápalu pľúc, je vhodnejší odber vzoriek z dolných dýchacích ciest.

Po dvoch týždňoch sa v tele objavujú protilátky

Podľa Evy Šabovej, marketingovej a PR špecialistky spoločnosti Alpha Medical klesá citlivosť PCR testov približne od siedmeho dňa po výskyte prvých príznakov, resp. od 12. dňa od nakazenia sa.

Zhruba od 14. dňa po nákaze stúpa senzitivita laboratórnych testov na protilátky metódou ELISA,“ pokračuje a dodáva, že v ideálnom prípade by mal človek podstúpiť PCR test medzi štvrtým až piatym dňom, alebo do 12. dňa od nákazy.

Neinfekčné fragmenty vírusu

Podľa Šabovej by vzhľadom na senzitivitu testov k falošne negatívnemu výsledku nemalo dôjsť.

Skôr môže nastať situácia, že pacientovi je diagnostikovaná prítomnosť vírusu, no ide už len o fragmenty, ktoré nie sú infekčné. Nie je však možné vylúčiť, či náhodou iba ochorenie netrvá u pacienta neštandardne dlho, a tak je možné túto informáciu overiť len opakovaným testom PCR,“ vysvetlila.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Diana MadarászováEva Šabová
Firmy a inštitúcie Alpha MedicalMedirex