Trnavský kraj dal stopku veľkokapacitným očkovacím centrám, končia pre pokles záujmu o očkovanie

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Veľkokapacitné očkovacie centrum, Trnavský kraj

Trnavský samosprávny kraj pre pokles záujmu o vakcíny proti ochoreniu COVID-19 ukončil činnosť svojich veľkokapacitných očkovacích centier. Naďalej je podľa riaditeľky jeho odboru zdravotníctva Lucie Šmidovičovej pripravený očkovať výjazdovou službou. Župa aktivity v tejto oblasti koordinuje s nemocnicami, poliklinikami a ambulanciami, ktoré pokračujú v podávaní vakcín.

Viac o téme: Očkovanie proti koronavírusu na Slovensku

Trnavský samosprávny kraj začal s očkovaním pred rokom, 20. februára 2021. Za uplynulých 12 mesiacov podal dokopy 373 688 dávok vakcín vo svojich veľkokapacitných očkovacích centrách a prostredníctvom výjazdovej očkovacej služby.

Podali viac ako 300-tisíc vakcín

„Naším cieľom bolo zaočkovať čo najväčší počet záujemcov, aby sme ochránili životy a zdravie obyvateľov kraja. Aj vďaka úsiliu župy bolo ku koncu roka v našom kraji zaočkovaných viac ako 57 percent obyvateľov, pričom v prípade obyvateľov starších ako 50 rokov to bolo až 73 percent,“ skonštatoval trnavský župan Jozef Viskupič.

Prvé veľkokapacitné očkovacie centrum otvoril kraj v priestoroch Strednej zdravotníckej školy v Trnave, ktoré bolo neskôr presťahované na Strednú odbornú školu elektrotechnickú v Trnave. Postupne pribúdali ďalšie očkovacie centrá v Dunajskej Strede, v Piešťanoch na Kúpeľnom ostrove, v Skalici a v Mestskej športovej hale v Trnave. Vo veľkokapacitných centrách bolo podaných takmer 340-tisíc dávok vakcín. Očkovalo sa všetkými na Slovensku dostupnými vakcínami AstraZeneca, Janssen, Moderna, Pfizer/BioNTech a Sputnik V.

Výjazdová očkovacia služba

Trnavský samosprávny kraj ako prvý na Slovensku spustil 16. apríla 2021 očkovanie prostredníctvom výjazdovej očkovacej služby. Prioritne slúžila na očkovanie klientov a zamestnancov v domovoch sociálnych služieb.

Výjazdová očkovacia služba navštívila 90 zariadení sociálnych služieb a v nich podali dávku 3 673 klientom. Postupne boli služby mobilnej očkovacej jednotky ponúknuté seniorom, imobilným a ťažko chodiacim obyvateľom v 218 obciach a desiatke veľkých firiem pre potreby hromadného očkovania zamestnancov. Výjazdová očkovacia služba podala vakcínu skoro 34-tisíckrát.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jozef ViskupičLucia Šmidovičová
Firmy a inštitúcie AstraZenecaModernaPfizerSputnik VTTSK Trnavský samosprávny kraj (VÚC)Vaccine Janssen