Turecko zmenilo spôsob hlásenia infikovaných, denné počty vzrástli až štvornásobne

Virus Outbreak Turkey
Počet denných nákaz stúpol v Turecku na asi 30-tisíc. Foto: SITA/AP

Zmena spôsobu hlásenia počtu infekcií koronavírusom v Turecku potvrdila tušenie zdravotníkov a opozičných strán, že krajina čelí alarmujúcemu rastu počtu nákaz. Vláda prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana tento týždeň opäť začala hlásiť všetky pozitívne výsledky testov, nielen počet pacientov, u ktorých sa liečia symptómy.

Počet denných nákaz tak stúpol zhruba štvornásobne nad 30-tisíc. Tento výsledok nebol prekvapením pre Turecké združenie zdravotníkov. Organizácia však tvrdí, že údaje ministerstva zdravotníctva stále nie sú v súlade s jej odhadom, podľa ktorého v krajine denne pribúda najmenej 50-tisíc nákaz. „Je to naozajstná búrka,“ povedala šéfka združenia Sebnem Korur Fincanciová.

Viac o téme: Koronavírus

Oficiálne počty denných úmrtí na COVID-19 sú tiež sporné. Starosta Istanbulu Ekrem Imamoglu napríklad uviedol, že 22. novembra na toto infekčné ochorenie v meste zomrelo 186 ľudí, pričom podľa vládnych údajov v ten deň v celej krajine chorobe COVID-19 podľahlo len 139 ľudí. „Pandémiu môžeme poraziť len prostredníctvom transparentného procesu,“ povedal Imamoglu, ktorý je členom tureckej hlavnej opozičnej strany.

Minulý týždeň Erdogan prijal sériu reštrikcií. Prvýkrát od júna v Turecku platí zákaz vychádzania, ale len počas víkendových nocí. Podľa šéfky Tureckého združenia zdravotníkov toto opatrenie nie je dostatočné na zabrzdenie prenosu infekcií. „Potrebujeme úplný lockdown najmenej na dva týždne, ak nie na štyri,“ uviedla Fincanciová.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Recep Tayyip Erdogan