Jednou z najčastejších otázok ľudí, ktorí už prekonali ochorenie COVID-19, je, či sa aj oni musia dať zaočkovať. Odpoveď je jednoznačne áno a je to najmä z toho dôvodu, že každý jedinec je iný.
Odborníci totiž ešte stále nevedia, ako dlho je človek po prekonaní ochorenia spôsobeného vírusom SARS-CoV-2 chránení pred opätovným nakazením sa. Hovorí sa o období troch mesiacoch, avšak niektorí pacienti sa opätovne infikovali aj omnoho skôr.
Brazílska mutácia koronavírusu je dôvod na obavy. Uniká protilátkam a zvyšuje riziko reinfekcie
Aj keď opätovné nakazanie sa je stále pomerne zriedkavé, je tu aj druhý fakt a to, že po svete koluje množstvo nových mutácií. Nie je pritom jasné, ako bude telo, aj keď protilátky má, reagovať na iné kmene koronavírusu.
Podmienky očkovania
Centrum pre prevenciu a kontrolu chorôb (CDC) preto odporúča, aby sa dali zaočkovať aj takí pacienti, ktorí COVID-19 prekonali. Podľa odporúčaní, ak bol pacient liečení monoklonálnymi protilátkami alebo rekonvalescenčnou plazmou, malo by sa s vakcináciou počkať 90 dní.
Európska lieková agentúra (EMA) pritom dokončila preskúmanie použitia kombinácie monoklonálnych protilátok kasirivimab a imdevimab a odporučila ich pre použitie u pacientov s COVID-19 iba pred týždňom, ako uvádza Štátny ústav na kontrolu liečiv (ŠÚKL).
ŠÚKL stále nemá výrobnú dokumentáciu k Sputniku V, očkovanie neregistrovanou vakcínou považuje za rizikové
Táto liečba je vhodná pre pacientov, ktorí nepotrebujú doplnkovú liečbu kyslíkom, ale pritom im hrozí riziko závažného priebehu ochorenia. Čo sa týka použitia rekonvalescenčnej plazmy, túto metódu odporúčajú najmä v Číne, avšak takisto s odporúčaním.
Rekonvalescenčná plazma
„V zásade by sa rekonvalescentná plazma nemala používať u pacientov COVID-19 s priebehom choroby dlhším ako tri týždne,“ píše sa v Príručke prevencie a liečby COVID-19, ktorú vypracovala Univerzitná nemocnica Zheiang.
Túto liečbu by mali podstúpiť závažní alebo kriticky chorí pacienti, ktorí boli testovaní pozitívne v teste dýchacích ciest a tí, ktorí sú v stave potlačenia imunity a majú nízke hodnoty CT pri testovaní vírusových nukleových kyselín, ale s rýchlou progresiou ochorenia v pľúcach.
Lekári zaznamenali ohromujúci prípad, žene s Covid-19 pomohla plazma vyliečeného pacienta
Na liečbu monoklonálnymi protilátkami a rekonvalescenčnou plazmou sa vzťahuje odporúčanie vakcinácie až po 90 dňoch od prekonania ochorenia COVID-19. Ako je to však u pacientov, ktorí takúto liečbu neabsolvovali?
Stačí jedna dávka
Spolu štyri nové štúdie hovoria, že aj takíto pacienti sa majú, samozrejme, očkovať. Výskumy však naznačujú, že týmto ľuďom stačí iba jedna dávka vakcíny na znovuaktivovanie ich protilátok a zničenie koronavírusu, ako aj nových kmeňov.
V poslednej štúdii, v ktorej testovali krvné vzorky pacientov po prekonaní ochorenia COVID-19 voči infekčnejším mutáciám, stačila jedna dávka vakcíny od konzorcia Pfizer a BioNTech či od spoločnosti Moderna, aby sa v krvi opätovne vyvinuli silné protilátky.
Francúzsko daruje Slovensku 15-tisíc vakcín AstraZeneca, podľa Matoviča ide o gesto priateľstva
Dokonca sa ukázalo, že tieto protilátky fungovali lepšie ako protilátky u ľudí, ktorí nemali COVID-19 a dostali obe dávky vakcíny. Zaznamenali u nich aj závažnejšie vedľajšie účinky očkovania, čo je podľa imunológa Floriana Krammera dobrá správa.
„Ak dáme dokopy výsledky všetkých štyroch štúdií, poskytne to celkom dobré informácie o ľuďoch, ktorí už mali infekciu a boli zaočkovaní iba jednou dávkou,“ uviedol pre The New York Times Krammer z Icahn School of Medicine at Mount Sinai.
Odporúčanie ministra
Minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO) na tlačovej konferencii tento týždeň uviedol, že bude rovnako odporúčať jednu dávku vakcíny pre tých, ktorí koronavírusové ochorenie prekonali.
„Odporúčanie bude adresované tak, momentálne aj v súvislosti s tým, ako sa vyvíja poznanie, že nebude druhá dávka povinná,“ povedal minister zdravotníctva a dodal, že očkovať po prekonaní COVID-19 sa nebude skôr ako za tri mesiace.
Zhoršujú sa viac-menej všetky ukazovatele, hovorí Krajčí o aktuálnej epidemickej situácii (video)
Krajčí tiež uviedol, že „pokiaľ by chceli aj druhú dávku, môžu to zvážiť“. Ako to bude fungovať v praxi však nevysvetlil. Je možné, že odporúčanie druhej dávky bude mať na starosti ošetrujúci alebo praktický lekár.
Pokiaľ ide o zatiaľ registrované vakcíny, tak v tom žiaden praktický problém nie je, ale napríklad očkovacia látka od amerického giganta Johnson & Johnson, ktorá bude zrejme čoskoro schválená, je len jednodávková, takže na tieto účely zrejme vhodná nie je.
V polovici marca zasadne EMA, rozhodovať bude o schválení jednodávkovej vakcíny od Johnson & Johnson
Niektorí odborníci tiež upozorňujú na to, že každý organizmus sa po chorobe správa inak, to znamená, že počet protilátok môžu mať niektorí už aj po mesiaci veľmi nízky a jedna dávka vakcíny by nemusela stačiť na ich „prebudenie“.
Individuálna imunita
Myslí si to aj epidemiologička Alexandra Bražinova. Pre portál vZdravotníctve.sk síce povedala, že závery nových štúdií potvrdzujú, že by mohla stačiť jedna dávka vakcíny na dosiahnutie dostatočne ochrannej imunitnej odpovede, avšak je to individuálne.
„Imunitná odpoveď po prekonaní infekcie je u jednotlivých ľudí rôzna a závisí od viacerých faktorov,“ uviedla epidemiologička. Jedným z týchto faktorov je práve prítomnosť a závažnosť príznakov.
Otázka o imunite po ochorení COVID-19 bola konečne zodpovedaná. Američania majú skvelé správy
U ľudí, ktorí mali bezpríznakový priebeh, prípadne len veľmi mierne príznaky, sa často nevytvoria protilátky alebo len v malej miere a rýchlo vymiznú. Riešením by mohlo byť, ak by sa takíto pacienti pred očkovaním podrobili testu na protilátky.
Ten však podľa ministra Krajčího slúži na iné účely. „Vyšetrovanie protilátok má zmysel v prípade, že dotyčný prekonal ochorenie horúčnaté s bolesťami kĺbov a nie je si istý, či išlo o koronavírusovú infekciu a treba posúdiť, či môže byť očkovaný,“ vysvetlil.