U žien, ktoré sa v tehotenstve nakazia koronavírusom, existuje vysoké riziko predčasného pôrodu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Tehotná žena, rúško
Tehotné ženy sú koronavírusom ohrozené viac ako bežná populácia. Foto: ilustračné, Getty images

Tehotné ženy to počas pandémie ochorenia COVID-19 nemajú vôbec jednoduché. Od začiatku odborníci hovorili o tom, že vírus SARS-CoV-2 je v druhom stave extrémne nebezpečný pre budúcu matku aj ešte nenarodené dieťa.

Najnovšia veľká štúdia amerických vedcov dokazuje, že ženy, ktoré budú počas tehotenstva infikované koronavírusom, musia znášať aj vyššie riziko predčasného pôrodu. Štatistiky pritom vôbec nie sú zanedbateľné.

Štúdia publikovaná v odbornom magazíne Lancet dokazuje, že tehotné ženy by si mali dávať veľký pozor. Najbezpečnejším spôsobom, ako sa pred ochorením COVID-19 ochrániť, je očkovanie niektorou zo schválených vakcín.

Riziko predčasného pôrodu

Hlavná autorka štúdie, doktorka Deborah Karaseková z University of California, chcela okrem výpočtu rizika predčasného pôrodu u tehotných žien nakazených vírusom SARS-CoV-2 zistiť aj to, aké je etnické zloženie infikovaných žien.

V prvom bode sa ukázalo, že riziko predčasného pôrodu do 32. týždňa tehotenstva je u tehotných osôb infikovaných koronavírusom o 60 percent vyššie ako u nenakazených tehotných žien. Do 37. týždňa je vyššie o 40 percent.

U tehotných žien, ktoré trpia navyše hypertenziou, cukrovkou alebo obezitou a ešte sa aj nakazia vírusom SARS-CoV-2, je riziko predčasného pôrodu zvýšené o 160 percent, ako uvádza portál News Medical.

Rasové a etnické rozdiely

Údaje zo štúdie odrážajú aj existujúce rozdiely v predčasných pôrodoch černošiek, domorodkýň a žien iných farieb pleti v porovnaní s beloškami. Celkovo je medzi nakazenými viac latinx, indiánov či pôvodných obyvateľov Havaja a Tichého oceána.

Na štúdii sa zúčastnilo celkovo 47 percent tehotných latinx, teda žien s latinskoamerickou kultúrnou alebo etnickou identitou. Až 72 percent z nich sa počas tehotenstva nakazilo koronavírusom.

Dokopy Karaseková zozbierala údaje o viac ako 240-tisícoch tehotných ženách, z ktorých 3,7 percenta (takmer 9 000) bolo diagnostikovaných na ochorenie COVID-19 počas tehotenstva. Predčasne porodilo 11,8 percenta s COVIDom a 8,7 percenta bez COVIDu.

Odporúčané očkovanie

Necelých 16 percent z účastníčok štúdie malo hypertenziu, cukrovku, obezitu alebo kombináciu týchto ochorení. Vďaka tomu sa riziko predčasného pôrodu zvýšilo závratne.

Aj preto americké združenie pôrodníkov a gynekológov vydalo usmernenie, v ktorom dôrazne odporúča očkovanie všetkým tehotným ženám. Tie sú aj podľa Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) považované za vysoko rizikovú populáciu.

Podľa údajov zo Spojených štátov však iba menej ako štvrtina tehotných žien dostala aspoň jednu dávku vakcíny proti COVID-19. Odborníci sa preto obávajú dopadov Delta variantu na túto skupinu obyvateľov.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Deborah Karaseková
Firmy a inštitúcie CDC Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôbUniversity of California