Úmrtnosť je v nemocnici Košice-Šaca vyššia ako počas druhej vlny pandémie, väčšina pacientov nie je očkovaná

Nemocnica Košice Šaca

Situácia v nemocnici Košice-Šaca začína byť kritická. Informovala o tom hovorkyňa skupiny AGEL SK Martina Pavliková.

Viac o téme: Očkovanie proti koronavírusu na Slovensku

„Situácia v nemocnici Košice-Šaca je veľmi vážna, až kritická. Zdravotnú starostlivosť poskytujeme 21 pacientom na kyslíku, z toho až 81 percent nie je zaočkovaných. Obsadené máme všetky tri reprofilizované lôžka s napojením na umelú pľúcnu ventiláciu (UPV), pričom 100 percent týchto týchto pacientov nie je zaočkovaných. Každou hodinou sa situácia mení, zatiaľ k horšiemu. V okolí nie sú voľné UPV ani kyslíkové lôžka. Mortalita je vyššia ako v druhej vlne pandémie, klinický stav pacientov sa vyvíja nevyspytateľne a často sa končí fatálne,“ vyjadril sa riaditeľ nemocnice Košice-Šaca Pavol Rusnák.

Neskutočný obrat pacientov

Ako ďalej dodal, denne čelia vážnym rozhodnutiam. „Dostávame sa do situácie, keď sa musíme rozhodovať, ako bude smerovať ďalšia liečba, zvažuje sa, ktorý pacient môže byť prepustený domov, aby sa uvoľnili lôžka, obrat pacientov je neskutočný,“ priblížil Rusnák.

Zároveň pripomenul, že z dôvodu zabezpečenia chodu COVID oddelenia sa s platnosťou od uplynulého piatka uzatvorila Klinika liečebnej rehabilitácie a v prevádzke zostala len jej ambulantná zložka.

Očkuje sa aj bez registrácie

Vakcinačné centrum Nemocnice AGEL Košice-Šaca na Poliklinike VA U. S. Steel je v prevádzke každý utorok a piatok od 7:00 do 15:00. V prípade záujmu o očkovanie proti COVID-19 je potrebné vyplniť registračný formulár na portáli.

Záujemcovia môžu prísť aj bez registrácie, musia mať ale odporúčanie od lekára a pred príchodom si overiť, či na daný deň nie je naplnená kapacita vakcinačného centra registrovanými záujemcami.

Uvedenú informáciu Nemocnica AGEL Košice-Šaca zverejňuje na sociálnych sieťach, pričom pre prvoočkovancov neplatia žiadne obmedzenia. Vakcinácia je realizovaná očkovacou látkou Comirnaty od konzorcia Pfizer/BioNTech registrovaným aj neregistrovaným záujemcom.

So súhlasom riaditeľa spoločnosti sú povolené návštevy len k dlhodobo hospitalizovaným a ťažko chorým pacientom, k zomierajúcim pacientom a na požiadanie pacienta kňazom za účelom podávania sviatostí, a ostatným duchovným. Návštevy, ktoré spadajú do výnimiek, sú povolené len v režime OTP.

Ďalšie k téme

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
    Viac k osobe Martina PavlikováPavol Rusnák
    Firmy a inštitúcie Nemocnica Košice - ŠacaPfizer