Európska únia potrebuje spoločný postup pri obmedzovaní šírenia ochorenia COVID-19 a zároveň musí predchádzať tomu, aby členské krajiny označovali ostatné štáty únie za červené zóny.
Uviedol to v stredu výbor Európskeho parlamentu (EP) pre životné prostredie, verejné zdravie a bezpečnosť potravín po diskusii s riaditeľkou Európskeho centra pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC) Andreou Ammonovou.
Tlačovú agentúru SITA o rokovaní informovalo tlačové oddelenie EP.
Harmonizácia frekvencie testovania
Europoslanci vyjadrili ľútosť nad tým, že v EÚ stále neexistuje spoločná metóda počítania prípadov COVID-19.
Viac o téme: Koronavírus
Vzorky na zistenie COVID-19 budú môcť odoberať aj študenti medicíny, rozhodli poslanci
Riaditeľka ECDC pritom uviedla, že harmonizácia postupov a frekvencie testovania je kľúčom k dosiahnutiu lepších a viac porovnateľných údajov o úrovniach šírenia infekcie v Európe.
Ammonová konštatovala, že počet hlásených prípadov v EÚ v posledných piatich týždňoch stúpol a dostal sa na úroveň 46 prípadov ochorenia COVID-19 na 100 tis. obyvateľov za týždeň.
Priamy vplyv na počet prípadov
Epidemiologická situácia v jednotlivých členských krajinách EÚ je odlišná, pričom počet prípadov je od 2 do 176 na 100 tis. obyvateľov.
Zmenili sa pravidlá v nosení rúšok, ľudia výnimky často zneužívali
Testovanie na COVID-19 v jednotlivých štátoch je však v rozmedzí od 173 do 6 tis. na 100 tis. obyvateľov týždenne, čo má priamy vplyv na počet hlásených prípadov.
Povzbudzujúcou informáciou je však to, že prípady opakovaného nakazenia sa koronavírusom sú veľmi zriedkavé, pričom pacienti majú miernejšie symptómy.