Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou považuje vyjadrenia Dôvery za spolitizovanie odborného názoru

Dôvera
Foto: SITA / Tomáš Benedikovič

Zostatková hodnota poistného kmeňa podľa zdravotnej poisťovne Dôvera bol koncom roka 2021 takmer 145 miliónov eur, čím je významne nadhodnotený majetok poisťovne.

V tlačovej správe to uviedla hovorkyňa Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) Monika Hudecová a zdôraznila, že ide o odborný názor úradu, ktorý prezentuje v rámci stanovených kompetencií s cieľom objektívne informovať.

Verejne dostupné informácie

ÚDZS opätovne poukazuje na verejne dostupné informácie, ktoré nepodliehajú daňovému tajomstvu. Pôvodná obstarávacia cena poistného kmeňa bola 485 miliónov eur.

Tú umožnilo vedenie Dôvery na čele s terajším predsedom predstavenstva odpísať jednorazovo, bez zdanenia do výnosov, a to v roku 2010.

Následne v rokoch 2011 až 2015 umožnilo vyplatiť ako zisk cez dve cyperské schránky svojim akcionárom. Podrobne o tom písal a školil aj Ján Kuciak, keď analyzoval Panama Papers,“ objasňuje tlačová správa ÚDZS a podotýka, že táto neštandardná výplata nezdaneného zisku tiekla na úkor rozpočtu verejnej správy.

Predseda predstavenstva

Pôvodná obstarávacia cena vo výške 485 miliónov eur je dodnes súčasťou aktív Dôvery, ktorá ju každý rok odpisuje tromi percentami. Od roku 2010 sa teda každoročne znižuje o 15 miliónov eur aj základ dane z príjmov právnických osôb napriek tomu, že súvisiaci výnos nebol zdanený.

Za účtovnú závierku je zodpovedný ten istý predseda predstavenstva ZP Dôvera už viac ako 10 rokov,“ píše sa v správe. Okrem štandardného odpisu vedenie poisťovne už viackrát opravilo pôvodnú obstarávaciu cenu kmeňa, naposledy v roku 2020.

Odhady a predpoklady

Na neistotu spojenú s odhadmi a predpokladmi, ktoré manažment zohľadnil pri výpočte znehodnotenia poistného kmeňa v kumulatívnej hodnote 165,5 tisíc eur, upozornil aj nezávislý audítor.

Poistný kmeň ani odplata za jeho prevod podľa ÚDZS nemôže byť majetkom súkromnej zdravotnej poisťovne, lebo zdravotné poistenie je činnosťou vo verejnom záujme, pri ktorej sa hospodári s verejnými prostriedkami.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján KuciakMonika Hudecová
Firmy a inštitúcie Dôvera zdravotná poisťovňaÚDZS Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou