Úrady schválili prvý test, ktorý odhalí, či má človek protilátky neutralizujúce koronavírus

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
COVID 19
Ilustračná foto Foto: Getty Images

Nová testovacia súprava dokáže odhaliť, či má človek protilátky, ktoré neutralizujú koronavírus. Takzvaný cPass vytvorili singapurskí vedci a ako prvý svojho druhu získal povolenie na používanie od amerického Úradu pre kontrolu potravín a liekov (FDA).

Vedúci projektu Wang Linfa vyhlásil, že je to úspech pre jeho tím i celý Singapur. „Dostali sme povolenie FDA pre prvú a jedinú komerčnú súpravu na zistenie neutralizujúcich protilátok Sars-CoV-2 na svete,“ povedal.

Test môžu využiť aj na analýzu funkčnosti vakcíny, kontrolu infikovaného podielu populácie či na pomoc pri vyhľadávaní kontaktov. Nie je pritom potrebné vysoko špecializované vybavenie či výcvik ľudí a výsledky sú známe do hodiny.

Wang linfa.jpg
Vedec Wang Linfa pracuje so súpravou cPass Zdroj: Duke-NUS Medical School,www.duke-nus.edu.sg

Účinný nástroj proti vírusu

Zástupcovia FDA uviedli, že predtým vydali povolenie na použitie približne 50 sérologických testov, ktoré takisto odhaľujú protilátky viažuce sa na vírus, no nemusia znižovať jeho schopnosť infikovať a ničiť bunky.

Neutralizačné protilátky, ktoré nájde cPass, bránia koronavírusu v infikovaní buniek pacientov.

Podľa Wanga to však neznamená, že je takýto človek imúnny voči ochoreniu COVID-19. „Je však jasné, že neutralizačné protilátky hrajú dôležitú úlohu v súvislosti s imunitou,“ dodal.

Hľadanie pôvodu vírusu

Odborník z FDA Timothy Stenzel ozrejmil, že vďaka možnosti nájsť takéto protilátky môžu výskumníci získať viac informácií o ich prínose pre ľudí.

„Získali sme tak ďalší nástroj na hodnotenie týchto protilátok v čase pokračujúceho výskumu a štúdie vírusu,“ povedal.

Wang prezradil, že na základe povolenia FDA môžu pracovať na rozšírení aplikácie a geografického dosahu súpravy. Novinka podľa neho pomôže aj pri hľadaní pôvodu koronavírusu, keďže dokáže nájsť protilátky aj u všetkých druhov zvierat.

Na tento účel už získali dva granty od Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO).

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Timothy StenzelWang Linfa
Firmy a inštitúcie Úrad pre kontrolu potravín a liekov (FDA)WHO Svetová zdravotnícka organizácia