Urologička radí, ako na letné kúpanie bez nepríjemných následkov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Plavky, teplo, leto
Foto: ilustračné, www.istockphoto.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Letné dni sú nerozlučne spojené s kúpaním v bazénoch, jazerách a iných vodných plochách. S touto obľúbenou aktívnosťou však rastie riziko urologických a gynekologických ťažkostí.

Urologička Viola Filipovičová z Nemocnice Agel Handlová, upozorňuje na nebezpečenstvo infekcií močových a pohlavných ciest, ktoré sú spôsobené baktériami rozmnožujúcimi sa vo vode.

Vyskytujú sa častejšie v termálnych vodách

„Baktérie spôsobujúce infekcie sú častejšie v termálnych vodách. Termálna voda nie je chlórovaná, preto sa v nej choroboplodné zárodky dokážu rýchlo množiť. Umelé vodné plochy majú síce výhodu, že voda je chladnejšia, nevýhodou však je väčšie riziko výskytu siníc a iných mikroorganizmov. Voda v bazénoch by preto mala byť pravidelne sledovaná a ošetrovaná. Problém však nastáva pri preplnení bazéna väčším množstvom ľudí,“ vysvetľuje odborníčka.

Riziko nákazy zvyšuje príliš chladná voda, prievan či sedenie na studenom povrchu. Veľkým problémom je zvyk ponechať si mokré plavky na sebe, čo vytvára ideálne prostredie pre množenie baktérií.

Kúpanie v prírodných jazerách

„Častejšie bývajú infekciou postihnuté ženy, vzhľadom na kratšiu močovú trubicu a blízkosť pošvy a konečníka k vonkajšiemu ústiu močovej trubice. Náchylnejší sú tiež diabetici, osoby so zníženou imunitou alebo s nízkou úrovňou hygieny,“ dodáva Viola Filipovičová.

Kúpanie v prírodných jazerách tiež prináša riziko ochorení. U žien sa infekcie prejavujú ako zápaly močového mechúra a močovej trubice, často spojené s gynekologickými zápalmi. U mužov ide najčastejšie o zápaly predkožky, prostaty či semenníkov.

„V prípade, že sa ochorenie nezachytí včas, môžu sa rozvinúť zápaly obličiek alebo ochorenia majú zdĺhavejší a komplikovanejší priebeh,“ hovorí z praxe urologička.

Najlepšia prevencia

Štandardnou liečbou infekcií močových ciest je vyšetrenie moču a následná cielená antibiotická liečba. U mužov sa pri liečbe zápalov predkožky využíva aj lokálna liečba, u žien je zasa častá liečba pridružených gynekologických zápalov.

„Najlepšou prevenciou je dôkladné osprchovanie čistou vodou po každom kúpaní, prezliecť sa z mokrých plaviek do suchých a použiť antibakteriálne mydlo určené na intímnu hygienu,“ odporúča V. Filipovičová.

Pri dodržiavaní týchto zásad môže každý prispieť k predchádzaniu nepríjemných zdravotných problémov a užívať si leto bez zbytočných komplikácií.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať