Úroveň očkovania detí sa vlani celosvetovo zastavila, milióny nie sú vôbec chránené alebo len slabo

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Očkovanie, deti
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.
Tento článok pre vás načítala AI.

Celosvetová úroveň očkovania detí sa v roku 2023 zastavila.

Podľa údajov, ktoré zverejnili Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) a UNICEF, sa celosvetové pokrytie očkovaním detí v roku 2023 zastavilo, čím v porovnaní s úrovňou pred pandémiou v roku 2019 zostalo ďalších 2,7 milióna detí bez očkovania alebo nedostatočne zaočkovaných.

Potrebné je globálne úsilie

Obe organizácie zdôrazňujú potrebu pokračujúceho úsilia o dobiehanie, obnovu a posilnenie národného imunizačného pokrytia.

„Najnovšie trendy ukazujú, že v mnohých krajinách sa naďalej nedarí zaočkovať dostatok detí. Odstránenie medzery v očkovaní si vyžaduje globálne úsilie, pričom vlády a partneri musia investovať do primárnej zdravotnej starostlivosti a komunitných pracovníkov, aby sa zabezpečilo, že každé dieťa bude zaočkované, a že sa posilní celková zdravotná starostlivosť,“ uviedla výkonná riaditeľka UNICEF Catherine Russell.

Podľa zistení sa počet detí, ktoré dostali tri dávky vakcíny proti záškrtu, tetanu a čiernemu kašľu (DTP) v roku 2023 zastavil na 84 % (108 miliónoch).

Počet detí, ktoré nedostali ani jednu dávku vakcíny, sa však zvýšil z 13,9 milióna v roku 2022 na 14,5 milióna v roku 2023.

Trendy sú nepriaznivé

Viac ako polovica nezaočkovaných detí žije v 31 krajinách s nestabilným, konfliktom zasiahnutým a zraniteľným prostredím, kde sú deti obzvlášť ohrozené chorobami, ktorým sa dá predchádzať, z dôvodu narušenia a nedostatočného prístupu k bezpečnosti, výžive a zdravotníckym službám.

Okrem toho 6,5 milióna detí neabsolvovalo tretiu dávku vakcíny DTP, ktorá je potrebná na dosiahnutie ochrany pred ochorením v dojčenskom a ranom detskom veku.

Tieto trendy ukazujú, že celosvetové pokrytie očkovaním sa od roku 2022 v podstate nezmenilo, a čo je ešte alarmujúcejšie, stále sa nevrátilo na úroveň z roku 2019.

Zároveň to odráža pretrvávajúce problémy s narušením zdravotníckych služieb, logistickými problémami, váhavosťou pri očkovaní a nerovnosťami v prístupe k službám.

35 miliónov nechránených detí

Z údajov ďalej vyplýva, že miera zaočkovanosti proti smrteľnému ochoreniu osýpky sa zastavila, takmer 35 miliónov detí nemá žiadnu alebo len čiastočnú ochranu.

V roku 2023 dostalo prvú dávku vakcíny proti osýpkam prostredníctvom bežných zdravotníckych služieb len 83 % detí na celom svete, zatiaľ čo počet detí, ktoré dostali druhú dávku, sa oproti predchádzajúcemu roku mierne zvýšil a dosiahol 74 % detí.

Tieto údaje nedosahujú 95 % pokrytie, ktoré je potrebné na prevenciu vypuknutia ochorenia, odvrátenie zbytočných ochorení a úmrtí a dosiahnutie cieľov eliminácie osýpok.

Osýpky vypukli v 103 krajinách

Za posledných päť rokov vypukli osýpky v 103 krajinách, v ktorých žijú približne tri štvrtiny dojčiat na svete. Hlavným faktorom bola nízka zaočkovanosť (80 % alebo menej).

Naopak, v 91 krajinách so silným pokrytím očkovania proti osýpkam sa epidémie nevyskytli.

„Epidémie osýpok sú kanárikom v uhoľnej bani, ktorý odhaľuje a využíva medzery v imunizácii, a ako prvé zasahujú najzraniteľnejších. Tento problém je riešiteľný. Vakcína proti osýpkam je lacná a dá sa dodať aj na tých najťažších miestach. WHO je odhodlaná spolupracovať so všetkými našimi partnermi, aby podporila krajiny pri odstraňovaní týchto nedostatkov a čo najrýchlejšej ochrane najviac ohrozených detí,“ vyhlásil generálny riaditeľ WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Existujú aj svetlejšie miesta

Nové údaje poukazujú aj na niektoré svetlejšie miesta v pokrytí očkovaní.

Stabilné zavádzanie nových a nedostatočne využívaných vakcín vrátane vakcín proti ľudskému papilomavírusu (HPV), meningitíde, pneumokokovým, detským obrnám a rotavírusovým ochoreniam naďalej rozširuje rozsah ochrany, najmä v 57 krajinách podporovaných organizáciou Gavi, Vaccine Alliance.

Napríklad podiel dospievajúcich dievčat na celom svete, ktoré dostali aspoň jednu dávku vakcíny proti HPV, ktorá poskytuje ochranu proti rakovine krčka maternice, sa zvýšil z 20 % v roku 2022 na 27 % v roku 2023.

Bolo to spôsobené najmä výrazným zavedením vakcíny v krajinách podporovaných organizáciou Gavi, ako sú Bangladéš, Indonézia a Nigéria.

Hlboko pod cieľovou hodnotou

K zvýšeniu pokrytia vakcínou prispelo aj používanie jednodávkovej očkovacej schémy proti HPV.

„Vakcíny sú teraz dostupné pre viac ako 50 % oprávnených dievčat v afrických krajinách, čaká nás ešte veľa práce, ale dnes vidíme, že máme jasnú cestu k odstráneniu tejto hroznej choroby,“ uviedla generálna riaditeľka Gavi, aliancie pre vakcíny, Sania Nishtar.

Pokrytie vakcínou proti HPV je však hlboko pod cieľovou hodnotou 90 % na odstránenie rakoviny krčka maternice ako verejného zdravotného problému a dosahuje len 56 % dospievajúcich dievčat v krajinách s vysokými príjmami a 23 % v krajinách s nízkymi a strednými príjmami.

Tri štvrtiny nevedia o HPV

Nedávny prieskum medzi viac ako 400 000 používateľmi digitálnej platformy UNICEF pre mladých ľudí U-Report ukázal, že viac ako 75 % z nich nevie alebo si nie je istých, čo je HPV, čo zdôrazňuje potrebu lepšej dostupnosti vakcíny a informovanosti verejnosti.

Po získaní informácií o tomto víruse, jeho súvislosti s rakovinou a existencii vakcíny 52 % respondentov uviedlo, že chcú dostať vakcínu proti HPV, ale bránia im v tom finančné obmedzenia (41 %) a nedostatočná dostupnosť (34 %).

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Catherine RussellSania NishtarTedros Adhanom Ghebreyesus
Firmy a inštitúcie Gavi the Vaccine AllianceUNICEF Detský fond OSNWHO Svetová zdravotnícka organizácia