USA ponúkli Severnej Kórei vakcíny proti ochoreniu COVID-19, žiadnu odpoveď však nedostali

Vakcína, koronavírus
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

Spojené štáty ponúkli Kórejskej ľudovodemokratickej republike (KĽDR) vakcíny proti ochoreniu COVID-19, Pchjonjang však na tento návrh nereagoval. Ako referuje spravodajský web BBC, povedal to americký prezident Joe Biden.

„Ponúkli sme vakcíny nielen KĽDR, ale aj Číne, a sme pripravení to urobiť okamžite. Nedostali sme však žiadnu odpoveď,“ povedal Biden počas spoločného vystúpenia s juhokórejským prezidentom Jun Sok-jolom počas návštevy Kórejskej republiky.

Ochorenie nazývajú „horúčka“

Severokórejský režim už predtým odmietol milióny očkovacích látok z iniciatívy COVAX podporovanej Organizáciou Spojených národov (OSN), pravdepodobne pre medzinárodné požiadavky na monitorovanie, ktoré sú spojené s týmito vakcínami.

WHO a Detský fond OSN (UNICEF) zasa uviedli, že Severná Kórea doteraz nereagovala na ich žiadosti o údaje o víruse alebo návrhy na pomoc.

V KĽDR už približne 2,5 milióna ľudí od konca apríla ochorelo na „horúčku“, pri ktorej sa predpokladá, že ide o COVID-19. V krajine dosiaľ neboli schopní identifikovať ochorenie ako COVID-19 z dôvodu nedostatku testovacích potrieb.

Následky môžu byť tragické

Nezvládnutie šírenia koronavírusu v KĽDR by mohlo mať v krajine so slabým systémom zdravotnej starostlivosti, kde je väčšina z 26 miliónov obyvateľov nezaočkovaných, podvyživených a ďalší žijú v chudobe, veľmi tragické následky.

Experti navyše tvrdia, že Kim Čong-un si nemôže dovoliť žiadny lockdown, pretože by to spôsobilo ďalší šok pre krehkú ekonomiku krajiny.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Joe Biden