USA schválili očkovanie detí od päť rokov, prezident Biden hovorí o bode zlomu

očkovanie
Foto: ilustračné, Getty images

Spojené štáty oficiálne schválili očkovanie detí od 5 rokov vakcínou proti koronavírusu od konzorcia Pfizer/BioNTech. Konečné rozhodnutie v utorok oznámila riaditeľka amerického Centra pre prevenciu a kontrolu chorôb (CDC) Rochelle Walensky, len pár hodín po tom, čo o tom jednohlasne rozhodol poradný panel organizácie.

Viac o téme: Koronavírus

Očkovanie detí vo vekovej kategórii 5 – 11 rokov tretinovou dávkou vakcíny už predtým odobril aj Úrad pre kontrolu potravín a liekov (FDA).

Biden hovorí o bode zlomu

Rozhodnutie dáva prvú príležitosť 28 miliónom detí v danej skupine získať väčšiu ochranu proti ochoreniu COVID-19 prostredníctvom očkovania. Americký prezident Joe Biden to nazval bodom zlomu.

„Rodičom to umožní ukončiť mesiace úzkosti o svoje deti a znížiť rozsah, v akom deti šíria vírus na ostatných. Pre náš národ je to veľký krok vpred v boji za porážku vírusu,“ uviedol vo vyhlásení.

Farmaceutická spoločnosť Pfizer už štátom, lekárom a lekárňam začala cez víkend distribuovať prvé milióny detských dávok, aby boli pripravené na novú vakcinačnú kampaň. Aby sa predišlo zámenám, majú detské vakcíny, ktoré sú podľa firmy účinné na 91 percent, oranžové vrchnáky, zatiaľ čo pre dospelých majú fialové.

Európa s očkovaním stále váha

Spojené štáty podľa vládnych údajov evidujú viac ako 8 300 hospitalizácií detí vo veku 5 – 11 rokov, pričom tretina z nich predstavuje pacientov vyžadujúcich intenzívnu starostlivosť. CDC zaznamenalo najmenej 94 úmrtí v spomenutej vekovej kategórii a správy o ďalších preveruje.

Deti mladšie ako 12 rokov zatiaľ očkujú proti koronavírusu len v málo krajinách na svete. V Číne napríklad už odštartovala vakcinácia detí od troch rokov. Európski regulátori zatiaľ detské dávky vakcín zvažujú.

Ďalšie k téme

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
    Viac k osobe Joe BidenRochelle Walensky
    Firmy a inštitúcie BioNTechCDC Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôbFDA Úrad pre kontrolu potravín a liečivPfizer