Počet pacientov psychiatrických ambulancií v minulom roku medziročne stúpol o viac ako 10 percent. Najviac hospitalizácií si vyžiadali poruchy psychiky a správania zapríčinené užívaním alkoholu. Informovalo o tom Národné centrum zdravotníckych informácií.
Porucha psychického vývinu
Psychiatrické ambulancie na Slovensku v roku 2022 vykázali 1 milión 982-tisíc návštev pacientov, čo predstavuje medziročný nárast o 4,5 %.
Celkovo lekári vyšetrili 417,5 tisíca osôb. V porovnaní s predchádzajúcim rokom je to nárast o 40,3 tisíca vyšetrených osôb, čo je medziročne viac o 10,7 %.
Prešov pripravil pre ľudí s nepriaznivým zdravotným stavom I.C.E. kartu, distribúcia je zabezpečená viacerými spôsobmi
Medziročný nárast počtu novodiagnostikovaných pacientov nastal najmä pri poruchách psychického vývinu, a to o 11,6 %, pri poruchách psychiky a správania zapríčinených užívaním psychoaktívnych látok o 10,7 % a pri schizofrénii, schizotypových poruchách a poruchách s bludmi o 10,6 %.
Najviac zapríčinené sú užívaním alkoholu
Psychiatrické oddelenia posteľových zdravotníckych zariadení v roku 2022 zaznamenali takmer 40-tisíc hospitalizácií pacientov s duševnými poruchami a poruchami správania, čo je o 2 462 hospitalizácií viac ako v roku 2021.
Najviac hospitalizácií si, podobne ako v predchádzajúcich rokoch, vyžiadali poruchy psychiky a správania zapríčinené užívaním alkoholu s počtom 10,6 tisíca hospitalizovaných osôb.
Psychické problémy a stres zažíva až 77 % Slovákov. Aj napriek tomu sa veľmi málo ľudí obráti na psychológa
Druhou najčastejšou skupinou diagnóz bola schizofrénia, schizotypové poruchy a poruchy s bludmi s počtom 7 930 hospitalizovaných.
Po prepočte hospitalizácií na počet obyvateľov podľa pohlavia boli viac hospitalizovaní muži ako ženy. Z pohľadu sociálno-ekonomických ukazovateľov boli najčastejšie s psychiatrickou diagnózou hospitalizovaní slobodní muži a slobodné ženy. Najviac hospitalizácií pacientov s duševnými poruchami bolo v Košickom, Trenčianskom a Prešovskom kraji.