ÚVO: Do kauzy Rázsochy nás vťahujú umelo

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
úvo
Predseda Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO) Miroslav Hlivák | Foto: SITA/Ľudovít Vaniher
Predseda Úradu pre verejné obstarávanie nie je naklonený výnimkám zo zákona

Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO) odmieta byť označovaný za dôvod naťahovania stavby nemocnice Rázsochy. „Dovolím si tvrdiť, že úrad je do tejto témy, tak ako je prezentované, vťahovaný umelo. Akoby sa hľadal vinník v súťaži, ktorú spoločnosť vníma citlivo,“ uviedol predseda ÚVO Miroslav Hlivák.

„Nie je správne, ak ministerstvo zdravotníctva vytvára dojem, že téma výstavby nemocnice Rázsochy je záležitosťou posledného roka. Štát predsa tento projekt dlhodobo plánoval,“ upozornil šéf ÚVO.

Rozhodnutia vydávali rýchlejšie, než stanovuje zákon

Hlivák si podľa vlastných slov uvedomuje celospoločenský význam tohto projektu a vždy hľadá riešenia v prospech verejného záujmu.

„Nie je však namieste, ani v súlade so zákonom a kompetenciami úradu, ak je snaha hodiť zodpovednosť za verejnú súťaž na nezávislý kontrolný orgán,“ zdôraznil Hlivák. Zodpovednosť má podľa neho vždy vyhlasovateľ súťaže, ktorý si ju celú nastavuje.

Nemocnica Rázsochy
Foto: SITA / Michal Burza

Ako Hlivák upozornil, úrad pri rozhodovaní o námietkach, ktoré navrhovateľ podal v prípade Rázsoch, konal veľmi efektívne a flexibilne.

„Úrad vydal rozhodnutia v skorších lehotách, ako ich stanovuje zákon. Rada úradu vydala v danej veci rozhodnutie a momentálne čaká na nadobudnutie jeho právoplatnosti,“ priblížil Hlivák.

Zmeniť zákon? Výnimky sú citlivé

Ministerstvo zdravotníctva požiadalo úrad, aby zvážil zmenu zákona. V prípade strategických investícií s osobitným účelom na poskytovanie zdravotnej starostlivosti a schválených vládou SR by umožnila pristúpiť k osobitným postupom podľa zákona o verejnom obstarávaní.

ÚVO však nie je naklonený takýmto zmenám. „Pani ministerku som upozornil na to, že každá výnimka, ktorá obchádza tradičný proces verejného obstarávania, je veľmi citlivá,“ reagoval Hlivák. Výnimky totiž podľa neho eliminujú princíp transparentnosti pri nakladaní s verejnými peniazmi.

Predseda úradu zároveň zdôraznil, že úrad je otvorený odbornej diskusii o ďalších legislatívnych a nelegislatívnych zmenách, ktoré majú vplyv na realizáciu aj tých zákaziek, ktoré sú strategické z pohľadu štátu. No za predpokladu, že bude zachovaná transparentnosť v procese verejného obstarávania.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie UNB Rázsochy Univerzitná nemocnica Bratislava RázsochyÚVO Úrad pre verejné obstarávanie