ÚVO naparil prešovskej nemocnici mastnú pokutu, pri dezinfekcii priestorov sa neriadili zákonom

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Fakultná nemocnica s poliklinikou (FNsP) Jána Adama Reimana
Areál Fakultnej nemocnice s poliklinikou J. A. Reimana Prešov. Foto: archívne, SITA/Viktor Zamborský

Fakultná nemocnica s poliklinikou J. A. Reimana v Prešove dostala od Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO) pokutu vo výške 80-tisíc eur. Vo vymedzenom období si totiž zabezpečila upratovacie, čistiace a dezinfekčné služby v rozpore so zákonom o verejnom obstarávaní. Informovala o tom hovorkyňa úradu Janka Zvončeková.

„Úrad začal s kontrolou postupu danej nemocnice na základe podnetu, ako aj medializovaných informácií,” potvrdil predseda úradu Miroslav Hlivák. ÚVO preskúmal konkrétne 316 faktúr vystavených v období od 2. januára 2019 do 1. apríla 2021. Vyšetrovanie ukázalo, že nemocnica porušila zákon, keď zákazky na poskytnutie služby zadala spoločnostiam bez použitia postupov stanovených týmto zákonom.

„Keďže nemocnica súhlasila so zisteniami úradu, úrad mohol pokutu v zmysle zákona znížiť o polovicu. Nemocnica tak musí zaplatiť pokutu vo výške 89 079,94 eur,” doplnil Hlivák.

Dodal tiež, že aj keď si mnohí laici môžu myslieť, že úrad je „odtrhnutý od reality”, keď počas pandémie ukladá nemocnici pokutu, ÚVO stojí na strane verejného záujmu. „Dodržiavaním zákona sa totiž má zaistiť čestná súťaž, na základe ktorej sú verejné peniaze míňané hospodárne a sú chránené aj práva hospodárskych subjektov,” uzavrel Hlivák.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Janka ZvončekováMiroslav Hlivák
Firmy a inštitúcie FNsP PO Fakultná nemocnica J.A. Reimana Prešov