Fakultná nemocnica v Trnave sa od 14. júla vracia k platenému parkovaniu vo svojom areáli. Prvé štyri hodiny parkovania však zostanú naďalej bezplatné, za každú ďalšiu polhodinu zaplatia vodiči jedno euro.
Cieľom je podľa hovorcu nemocnice Mateja Martoviča zamedziť celodennému státiu vozidiel v areáli nemocnice a zlepšiť dostupnosť parkovacích miest pre pacientov. Nemocnica len nedávno vybudovala 103 nových parkovacích miest.
Hĺbková analýza
„Hĺbková analýza parkovania v areáli ukázala, že takmer 1/3 áut parkuje v nemocnici bez toho, aby ich majitelia mali dôvod na návštevu nemocnice,“ povedal riaditeľ Fakultnej nemocnice v Trnave Vladislav Šrojta.
Ide o vodičov, ktorí využívajú parkovacie miesta v nemocnici ako záchytné parkovisko, keďže sa nachádza v blízkosti autobusovej a železničnej stanice.
Každý zamestnanec nemocnice bude mať parkovanie na jedno evidenčné číslo vozidla naďalej bezplatné. Týka sa to aj zamestnancov iných organizácií, ktoré pôsobia v nemocničnom areáli.
Bezplatný limit
Návštevníci dostanú podľa vysvetlenia Mateja Martoviča od štvrtka 14. júla pri vstupe do areálu parkovací lístok, na ktorom je uvedený čas vstupu do areálu.
Ak návštevník nemocnice nepresiahne štvorhodinové bezplatné parkovanie, môže opustiť areál bez toho, aby parkovací lístok riešil. Systém si zapamätá evidenčné číslo vozidla a v prípade nepresiahnutia štvorhodinového limitu ho automaticky pustí.
Ak návštevník presiahne štvorhodinový bezplatný limit, musí zaplatiť poplatok. Platiť za parkovanie je možné prostredníctvom platobných terminálov umiestnených na výjazdoch z areálu, kde je možné platiť iba platobnou kartou z banky.
V prípade, ak chce návštevník zaplatiť v hotovosti (mince alebo bankovky), môže využiť platobný terminál pri riaditeľstve nemocnice.
Fázy vyberania parkovného
Fakultná nemocnica v Trnave zaviedla platené parkovanie vo svojom areáli prvýkrát v roku 2011. Vyberala zhruba 30-tisíc eur ročne, okrem toho eliminovala vozidlá, ktoré tam nemali čo robiť.
Vyberať za parkovanie nemocnica prestala v júli 2017. Podľa vtedajšieho ministra zdravotníctva Tomáša Druckera mali mať pacienti 4 – 5 hodín parkovania zadarmo, až po tomto časovom limite mali za parkovanie platiť.
Vtedajšie vedenie trnavskej nemocnice to vyhodnotilo ako neefektívne a platené parkovanie radšej úplne zrušilo.