V banskobystrickej nemocnici chýba pre koronavírus sto lekárov a sestier, poskytovanie zdravotnej starostlivosti pokračuje bez obmedzení

Young female doctor standing in front of healthcare facility, wearing protective face mask and PPE equipment, holding medical patient clipboard, COVID 19 pandemic crisis
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou F. D. Roosevelta (FNsP FDR) v Banskej Bystrici aktuálne chýba 100 zamestnancov pre pozitivitu na koronavírus a karanténu v súvislosti s COVID-19.

Ako pre agentúru SITA uviedla hovorkyňa FNsP FDR Ružena Maťašeje, nemocnica zatiaľ situáciu zvláda bez výraznejšieho obmedzovania výkonov. Hospitalizovaných k dnešnému dňu je 47 pacientov s ochorením COVID-19, pričom šiesti z nich sú na umelej pľúcnej ventilácii.

Lekárov a sestry presúvajú medzi oddeleniami

Nemocnici chýba z celkom 2 400 zamestnancov 90 pozitívnych na koronavírus a 10 zamestnancov je v karanténe. „Vnímame výpadok počtu zamestnancov. Zatiaľ sa to snažíme riešiť presunmi zamestnancov medzi pracoviskami, prípadne nariadením práce nadčas. V súčasnosti sa nám to darí zvládať tak, aby sme nemuseli pristúpiť k nejakému výraznejšiemu obmedzeniu zdravotnej starostlivosti,“ popísala situáciu hovorkyňa.

Viac o téme: Koronavírus

Dodala, že zdravotnú starostlivosť poskytuje zariadenie v rámci momentálnych možností.

Počet covidových pacientov stúpa

Počet hospitalizovaných pacientov s COVID-19 od začiatku roka sa drží okolo 40, pričom na začiatku tohto týždňa stúpol počas dvoch dní nad 50 pacientov.

„Značný denný nárast pozitívnych prípadov sa neprejavuje na počte hospitalizovaných pacientov, čo je dobrá správa,“ doplnila Maťašeje s tým, že najväčším problémom je chýbajúci personál.

Viac o téme: Očkovanie proti koronavírusu na Slovensku

Záujem o vakcináciu proti COVID-19 klesá a nemocnica v nadväznosti na túto situáciu zvažuje redukovanie počtu očkovacích dní.

„Nenapĺňajú sa nám kapacity objednaných pacientov a nechodia ani tí, čo majú možnosť prísť bez registrácie,“ dodala hovorkyňa Rooseveltovej nemocnice.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ružena Maťašeje
Firmy a inštitúcie FNsP FDR BB Fakultná nemocnica s poliklinikou F. D. Roosevelta Banská Bystrica