Niekoľko európskych krajín, Spojené štáty a Kanada vyšetrujú podozrivé a potvrdené prípady opičích kiahní. Informuje o tom spravodajský portál BBC s odvolaním sa na zdravotnícke orgány a správy miestnych médií.
Riziko je údajne veľmi nízke
V Európe vo štvrtok po jednom prípade potvrdili Taliansko a Švédsko. Päť prípadov už skôr počas týždňa potvrdilo Portugalsko, sedem prípadov potvrdili v Španielsku a v Spojenom kráľovstve je v súčasnosti deväť potvrdených prípadov. V USA v štáte Massachusetts úrady hlásia nákazu u jedného muža a v Kanade prešetrujú 13 podozrivých prípadov.
Opičie kiahne sú zriedkavou vírusovou infekciou, ktorá je zvyčajne mierna a z ktorej sa väčšina ľudí zotaví v priebehu niekoľkých týždňov. Vírus sa medzi ľuďmi nešíri ľahko a riziko pre širokú verejnosť je údajne veľmi nízke. Opičie kiahne sú najbežnejšie pre odľahlé časti strednej a západnej Afriky, čiže prípady nákazy mimo tieto oblasti sa často spájajú s cestami do nej.
V Európe zatiaľ neschválili vakcínu
Prvý pacient s týmto ochorením v Spojenom kráľovstve nedávno cestoval do Nigérie, kde britské úrady predpokladajú, že sa nakazil. Zdroj ďalších infekcií v Británii ešte nepotvrdili, ale zdá sa, že prípady boli „získané lokálne“, uvádza Svetová zdravotnícka organizácia (WHO). Prípad z Talianska podľa miestnych médií nedávno pricestoval z Kanárskych ostrovov. Vo Švédsku zatiaľ nevedia, ako sa pacient nakazil.
V Európe zatiaľ neschválili žiadnu vakcínu proti opičím kiahňam. Španielske zdravotnícke úrady však údajne podľa novín El País zakúpili tisíce vakcín proti kiahňam, aby sa vyrovnali s prípadnou epidémiou. Opičie kiahne patria do rovnakej čeľade vírusov ako pravé kiahne.