V Ľubovnianskej nemocnici pribúdajú deti s koronavírusom, väčšina je z osady Lomnička

Nemocnica Stará Ľubovňa
Ľubovnianska nemocnica. Foto: www.facebook.com

Ľubovnianskej nemocnici už otvorili aj detskú časť COVID oddelenia so sedemnástimi lôžkami. Podľa riaditeľa nemocnice Petra Bizovského v okrese rastie počet prípadov ochorenia COVID-19 u detí, najmä v osade Lomnička.

Ako povedal pre agentúru SITA, aktuálne majú v nemocnici podľa jeho slov hospitalizovaných sedem detí, z toho päť je práve z tejto osady.

Viac o téme: Koronavírus

Vzhľadom na šírenie koronavírusu medzi deťmi prešla od dnešného dňa na dištančnú formu vzdelávania v Starej Ľubovni aj základná škola v časti Podsadek. Najväčšia základná škola v meste na Komenského ulici sa po týždni vrátila k prezenčnej forme vyučovania.

Nemocnici chýbajú aj zamestnanci

Okrem spomínaných detských pacientov leží na COVID oddelení nemocnice 22 ľudí s koronavírusom. Všetky štyri lôžka s umelou pľúcnou ventiláciou sú plné. Počas víkendu tam podľa riaditeľa prijali na umelú pľúcnu ventiláciu aj pacienta z okresu Svidník.

Nemocnici oddnes chýba 47 zamestnancov. „ Asi 18 je pozitívnych, ďalej sú tam OČR, keďže deti sú choré, školy zatvorené, a je tam tiež práceneschopnosť. Je to číslo, s ktorým ale ešte vieme pracovať, vieme poskytovať aj bielu aj červenú medicínu,“ dodal Bizovský.

Okres má stále nízku zaočkovanosť

Zaočkovanosť okresu je stále nízka, podľa primátora Starej Ľubovne bola k 4. novembru na úrovni 34,66 percenta. Zaočkovanosť u ľudí nad 50 rokov veku bola k 1. novembru 58,4 percenta.

„Očkujeme vo vakcinačnom centre, v stredu budeme očkovať neregistrovaných, vo štvrtok a piatok máme pripravených po 300 vakcín pre registrovaných. Podľa toho sa aj zariadime. Ak bude v stredu veľký nápor, otvorili by sme očkovacie centrum aj od nasledujúceho pondelka,“ priblížil riaditeľ nemocnice.

Primátor Starej Ľubovne Ľuboš Tomko pripomenul, že okrem možnosti očkovania v nemocnici budú očkovať aj v kultúrnom dome v piatok 12. novembra jednodávkovou vakcínou Janssen od Johnson&Johnson.

Záujemcovia sa môžu nahlásiť na mestskom úrade telefonicky na čísle 052/43 15 236 alebo e-mailom na sekretariat@staralubovna.sk. K nahláseniu je potrebné uviesť okrem mena a priezviska aj telefonický kontakt a zdravotnú poisťovňu. Výjazdová očkovacia služba bude záujemcov o očkovanie následne kontaktovať.

Ďalšie k téme

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
    Viac k osobe Ľuboš TomkoPeter Bizovský
    Firmy a inštitúcie Johnson & JohnsonĽubovnianska nemocnica