V Nemocnici Komárno vybudujú úplne nový urgentný príjem

Urgentný príjem Nemocnica Komárno
Nová budova urgentu prepojí internistický pavilón (vpravo) s chirurgicko-gynekologickým pavilónom. Vizualizácia: AGEL SK

Nemocnicu Komárno, člena skupiny AGEL, čaká nový rozvojový projekt. Nemocnica bola úspešná v žiadosti o nenávratný príspevok z eurofondov na výstavbu nového urgentného príjmu v celkovej hodnote 11,187 milióna eur.

Cieľom projektu je zvýšiť úroveň a kvalitu poskytovanej urgentnej zdravotnej starostlivosti pre vyše 110 tisíc obyvateľov spádovej oblasti.

Budova prepojí existujúce stavby

Ako povedal riaditeľ nemocnice Miroslav Jaška, v rámci projektu sa vybuduje úplne nová budova urgentného príjmu. Umiestnená bude medzi existujúce časti nemocnice.

Tým dosiahneme prepojenie existujúcich, samostatne stojacich budov nemocnice. Dodaná bude aj nová zdravotnícka technika a zariadenia. Súčasťou realizácie je aj modernizácia informačných a komunikačných technológií, vrátane vybavenia vysokorýchlostným pripojením na internet a nákupu softvérového vybavenia,“ priblížil Jaška.

Hlavné prínosy nového urgentného príjmu

  • centralizácia urgentných príjmov jednotlivých oddelení
  • pacient príde, resp. ho dovezie záchranná služba na jeden spoločný urgentný príjem
  • prepojenie troch samostatných budov (chirurgicko-gynekologický pavilón, nový urgent, interný pavilón)
  • rozdelenie urgentu na verejnú a neverejnú časť
  • okamžitý bezpečný prevoz pacientov v rámci neverejnej časti na operačné sály
  • pohyb pacientov „suchou nohou“ v rámci troch budov nemocnice

Nový urgentný príjem bude mať 12 nových mobilných nemocničných lôžok, 9 vyšetrovacích lôžok, tri transportné lôžka, tri nové operačné sály vrátane osvetlenia.

Ďalej pribudne stropné RTG, mobilné RTG s ramenom, diagnostická stanica RTG, tri ultrasonografy, CT prístroj, ako aj centrálny monitoring vitálnych funkcií, štyri anesteziologické prístroje, päť defibrilátorov a dve operačné veže.

Stavať začnú na jar

Aktuálne sa realizujú prípravné práce. Prvá časť prípravných prác skončila v decembri, keď v areáli nemocnice došlo k sanácii starej a nevyužívanej starej budovy kompresorovne.

Prípravné práce budú pokračovať aj v prvých mesiacoch roku 2020 a to tak, aby na jar začala samotná výstavba urgentu

Z Integrovaného regionálneho operačného programu Európskeho fondu regionálneho rozvoja, z prioritnej osi 2 „Ľahší prístup k efektívnym a kvalitnejším verejným službám“ nemocnica získala takmer 9,241 milióna eur.

Desiatimi percentami sa na spolufinancovaní projektu podieľa samotná nemocnica. Zvyšné investičné náklady financuje Nemocnica Komárno za aktívnej pomoci materskej skupiny AGEL.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Miroslav Jaška
Firmy a inštitúcie AGELNemocnica Komárno