V nemocnici Košice-Šaca klesajú počty pacientov s COVID-19, obavy však vzbudzuje príchod omikronu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Nemocnica Košice - Šaca
Areál nemocnice Košice - Šaca. Foto: www.facebook.com

V nemocnici v Košiciach – Šaci už niekoľko dní po sebe klesá počet hospitalizovaných s ochorením COVID-19. Ako informoval jej riaditeľ Pavol Rusnák, momentálne tam poskytujú zdravotnú starostlivosť desiatim pozitívnym pacientom.

Viac o téme: Koronavírus

Jeden z nich si vyžaduje podporu umelej pľúcnej ventilácie, ďalší je na high-flow a ôsmim poskytujú kyslíkovú liečbu. Zo všetkých spomínaných je zaočkovaný len jeden pacient.

Zákaz návštev platí aj naďalej

Napriek zlepšujúcej sa situácii tam zavedené opatrenia, s ohľadom na mutáciu omikron, neuvoľnili. V zdravotníckom zariadení aj naďalej platí zákaz návštev a každý pacient musí mať pri vstupe riadne prekryté horné cesty dýchacie použitím respirátora FFP2.

K dnešnému dňu (4. január, pozn. redakcie) tam podľa riaditeľa evidujú aj štrnásť pozitívnych zamestnancov.

Variant omikron vzbudzuje obavy

Podľa Rusnáka nemocnica bude už onedlho čeliť ťažkému obdobiu.

„Situácia vo svete, vzhľadom na novú mutáciu omikron, je naozaj vážna a prináša nové dimenzie vnímania COVID pandémie, podobný priebeh očakávame od polovice januára aj u nás,“ poznamenal s tým, že zatiaľ všetky dáta hovoria o tom, že jedinou ochranou je tretia dávka vakcíny.

„Omikron bude nebezpečný v tom, že pribudne veľa pacientov, ktorí budú mať nepľúcnu formu ochorenia, budú pozitívni a budú musieť byť hospitalizovaní s inými diagnózami. Zároveň sa predpokladá masívny výpadok zdravotníckeho personálu z dôvodu pozitivity a následnej karantény,“ dodal riaditeľ nemocnice v Košiciach.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Pavol Rusnák
Firmy a inštitúcie Nemocnica Košice - Šaca