V nitrianskej nemocnici hospitalizovali Slováka s podozrením na koronavírus

Koronavírus
Takto vyzerá koronavírus 2019-nCoV. Ilustrácia: SITA/AP
  • aktualizované 16:40

Na infekčnej klinike Fakultnej nemocnice v Nitre hospitalizovali vo štvrtok pacienta s podozrením na koronavírus. Ide o slovenského občana, ktorý sa vrátil z trojtýždňového pobytu v Thajsku a podľa hovorkyne nemocnice Tatiany Timkovej subjektívne pociťoval príznaky respiračného infektu.

V súčasnosti je pacient hospitalizovaný, izolovaný v karanténe od ostatných pacientov. Venuje sa mu vyčlenený personál, pričom sú zabezpečené všetky opatrenia na ochranu zdravotníckeho personálu a ostatných pacientov. Ráno o piatej hodine bola pacientova vzorka odoslaná na Úrad verejného zdravotníctva do Bratislavy. Pacient je v stabilizovanom stave,“ informovala Timková.

Nitrianska nemocnica prijala tento týždeň pacientku z Číny, takisto s podozrením na koronavírus, ochorenie sa u nej nepotvrdilo.

Vyšetrili 41 osôb, zatiaľ bez pozitívneho nálezu

Nový koronavírus nebol na Slovensku doteraz potvrdený ani v jednom z hlásených podozrení. Informovalo o tom Ministerstvo zdravotníctva SR.

Celkovo bolo laboratórne vyšetrených 41 osôb s podozrením na ochorenie spôsobené novým koronavírusom s cestovateľskou anamnézou a klinickými symptómami, všetky výsledky boli negatívne,“ povedal premiér Peter Pellegrini, poverený vedením ministerstva zdravotníctva.

Prvé vzorky pacientov s podozrením na ochorenie boli zasielané na vyšetrenie do Nemecka. Od 3. februára tohto roka sa laboratórna diagnostika nového koronavírusu vykonáva aj na Slovensku.

Vyšetrovanie vzoriek prebieha v Národnom referenčnom centre pre chrípku zriadenom na Úrade verejného zdravotníctva Slovenskej republiky (ÚVZ) v Bratislave.

Výsledky laboratórnych vyšetrení tak poznáme skôr, do niekoľkých hodín, ako keď boli zasielané do berlínskeho laboratória, ktoré si stanovilo predpokladaný časový horizont 48 hodín,“ uviedol hlavný hygienik SR Ján Mikas.

ÚVZ bude s virologickým inštitútom na Charité univerzite medicíny v Berlíne spolupracovať i naďalej. V prípade, že vzorky budú pozitívne na nový koronavírus, úrad ich zašle do berlínskeho laboratória na potvrdenie.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie FN NR Fakultná nemocnica Nitra