V odpadových vodách našli dôkaz, že sa koronavírus dostal do niektorých častí Bratislavy

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Laboratórium, testy, koronavirus
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Bratislavská vodárenská spoločnosť (BVS) v tlačovej správe potvrdila šírenie nového koronavírusu medzi obyvateľmi hlavného mesta. Urobila tak na základe kontrolných vzoriek z prítokov do čistiarní odpadových vôd vo Vrakuni a Petržalke.

Vo vzorkách boli identifikované neaktívne časti vírusu SARS-CoV-2. Ako BVS zdôrazňuje, nájdené fragmenty vírusu nie sú nákazlivé, ale poslúžia výskumníkom. Na základe nich totiž môžu identifikovať oblasti, kde sa vírus vyskytuje, a tiež odhadnúť, či chorých pribúda, alebo je už infekcia na ústupe.

Pitná voda je maximálne bezpečná

Pitná voda v regióne je z epidemiologického pohľadu maximálne bezpečná, informovala BVS. „Vodárenské zdroje fungujú v sprísnenom režime a preventívne pridávanie zlúčenín chlóru do verejných vodovodov v plnej miere stačí na jej ochranu,“ vysvetlila.

Poukážu na šírenie alebo ústup vírusu

Ako pre portál vZdravotníctve.sk spresnil Peter Podstupka, riaditeľ komunikácie spoločnosti BVS, „vo vzorkách odpadových vôd odobratých na prelome septembra a októbra sa v čističke odpadových vôd (ČOV) Vrakuňa našiel jeden fragment a v ČOV Petržalka päť RNA fragmentov vírusu. Vzorky zo začiatku októbra boli tiež vyhodnotené pozitívne, ale počet fragmentov vírusu ešte nemá BVS k dispozícií.“

Dodal však, že v nasledujúcich dňoch až týždňoch už bude možné na základe týchto dát lepšie stanoviť rozširovanie alebo ústup vírusu v populácii v spádových oblastiach.

Projekt VIR-SCEN

Údaje podľa BVS pochádzajú z projektu VIR-SCEN, ktorý zastrešuje Oddelenie environmentálneho inžinierstva Fakulty chemickej a potravinárskej technológie STU, ktorá okrem Bratislavskej vodárenskej spoločnosti spolupracuje aj s Ústavom molekulárnej biomedicíny Lekárskej fakulty a Katedrou molekulárnej biológie Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského.

V odpadovej vode sa objavili až v septembri

Odpadové vody sú podľa BVS už od apríla monitorované na prítomnosť RNA fragmentov nového koronavírusu. Prvýkrát sa však v odpadovej vode objavili až 29. septembra.

Na prítomnosť fragmentov SARS-CoV-2 v odpadovej vode v priebehu pandémie upozornili viaceré krajiny. Taliani dokonca našli pri spätnom výskume koronavírus vo vzorkách odpadových vôd v Miláne a Turíne už 18. decembra, teda najmenej o dva mesiace skôr, ako sa potvrdilo jeho lokálne rozšírenie v populácii.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Peter Podstupka
Firmy a inštitúcie BVS Bratislavská vodárenská spoločnosťPrírodovedecká fakulta Univerzity KomenskéhoSTU Slovenská technická univerzitaUK Univerzita Komenského v Bratislave