V okrese Stará Ľubovňa vzrástol štvornásobne počet nakazených, môžu za to rodinné návštevy aj svadba

KORONAVÍRUS: Pilotné testovanie v Bardejove
Foto: archívne, SITA/Viktor Zamborský

V okrese Stará Ľubovňa zaznamenali v minulom týždni štvornásobný vzostup počtu pozitívnych prípadov na ochorenie COVID-19. Kým pred dvoma týždňami ich evidovali 21, v minulom týždni stúpol počet na 99. Medzi nimi je 42 nových prípadov z obce Šarišské Jastrabia.

Ako ďalej agentúru SITA informovala regionálna hygienička Mária Mancalová, prvé prípady boli zaznamenané v súvislosti s účasťou na svadbe, na ktorej boli aj hostia z Bardejova. Následne sa nákaza zaniesla do rodín, na pracoviská a do zariadenia pre detí a mládež.

Ochorenie sa rozšírilo do ďalšej obce

Zo Šarišského Jastrabia sa prostredníctvom rodinných návštev rozšírilo ochorenie aj do ďalšej obce okresu.

Viac o téme: Koronavírus

„Ďalšie pozitívne prípady na ochorenie COVID-19 na území okresu Stará Ľubovňa evidujeme v súvislosti s predoperačným vyšetrením či hospitalizáciou, ako aj potvrdenie úzkych kontaktov s pozitívnou osobou. Pozitívnym osobám bola nariadená izolácia a všetkým úzkym kontaktom karanténa,“ vysvetlila Mancalová.

V uplynulom týždni boli antigénovým testom potvrdené tri pozitívne prípady z celkovo 1 766 vykonaných laboratórnych vyšetrení. PCR testy odhalili 96 prípadov z 388 vyšetrení.

Niektorí žiaci sa učia dištančne

V okrese sa už niekoľko žiakov vzdeláva aj dištančnou formou. Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Starej Ľubovni informoval, že takýmto spôsobom funguje šesť tried škôl v rámci okresu, sú medzi nimi základné školy aj jedna stredná. Vyučovací proces museli prerušiť aj v dvoch triedach vidieckej materskej školy.

„RÚVZ neeviduje zatiaľ v okrese Stará Ľubovňa žiadne zariadenie sociálnych služieb, v ktorom by bolo potrebné prijímať opatrenia alebo boli prijímané opatrenia v súvislosti s výskytom ochorenia COVID-19,“ informovala Mancalová s tým, že zatiaľ je šírenie ochorenia v okrese možné hodnotiť ako kontrolovateľné.

„Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Starej Ľubovni naďalej pozorne sleduje epidemickú situáciu vo svojej územnej pôsobnosti, jej vývoj hodnotí na dennej báze a v závislosti od toho prehodnocuje prijatie potrebných protiepidemických opatrení na lokálnej úrovni,“ dodala.

V nemocnici v Starej Ľubovni sú zatiaľ hospitalizovaní šiesti pacienti s ochorením COVID-19 na reprofilizovanom COVID-ovom oddelení. Ako ďalej pre SITA povedal riaditeľ nemocnice Peter Bizovský, umelú pľúcnu ventiláciu nepotrebuje žiaden pacient.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie RÚVZ Regionálny úrad verejného zdravotníctva