V prešovskej fakultnej nemocnici je hospitalizovaných 59 pacientov s COVID-19, naďalej je obmedzená biela medicína

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Pandemická situácia sa v prešovskej fakultnej nemocnici postupne zlepšuje.
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Počet pacientov hospitalizovaných s ochorením COVID-19 vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou J. A. Reimana v Prešove klesol za posledné dva týždne o ďalších 32 ľudí. Ako agentúru SITA informoval riaditeľ nemocnici Ľubomír Šarník, k dnešnému dňu je na 249 lôžkach infekčného oddelenia hospitalizovaných 59 pacientov, z toho štyria sú napojení na umelú pľúcnu ventiláciu.

Tretia vlna pandémie

Až 87 percent z hospitalizovaných pacientov nie je zaočkovaných. V tretej vlne, od začiatku septembra až doteraz, podľahlo v prešovskej nemocnici ochoreniu 381 pacientov, za posledné tri týždne pribudlo 34 úmrtí. Celkovo od 1. septembra hospitalizovali 1 448 pacientov pozitívnych na koronavírus.

Ako ďalej informoval Šarník, napriek poklesu počtu pacientov nemocnica neupravovala kapacitu reprofilizovaných lôžok a v súvislosti s očakávanou ďalšou vlnou ochorenia spôsobenou mutáciou omikron ponechala ich počet na úrovni z konca minulého roka.

Biela medicína je obmedzená

V nemocnici naďalej platí aj obmedzenie poskytovania zdravotnej starostlivosti iba na akútnu a neodkladnú, ktorá je v platnosti od 9. novembra 2021.

Viac o téme: Koronavírus

„Napriek zníženému počtu hospitalizovaných pacientov s COVID-19 v posledných dňoch sme nezvyšovali počty plánovaných operácií. Využívame tento čas na to, aby si vyčerpaný personál mohol aspoň niekoľko dní oddýchnuť na dovolenkách,“ vysvetlil pre agentúru SITA Šarník. Dodal, že aktuálne chýba nemocnici 28 zamestnancov pozitívnych na koronavírus alebo v karanténe.

Očkovanie treťou dávkou vakcíny

Od 20. decembra pribudlo v nemocnici 500 ľudí, ktorí sa nechali zaočkovať prvou dávkou vakcíny a takmer 5 600 ich prišlo po tretiu dávku. Od začiatku tretej vlny na začiatku septembra aplikovali k dnešnému dňu v nemocnici celkovo 5 589 prvých a 20 483 tretích dávok vakcíny.

Viac o téme: Očkovanie proti koronavírusu na Slovensku

Prešovská fakultná nemocnica podáva pacientom v počiatočnom štádiu ochorenia COVID-19 aj monoklonálne protilátky. Doteraz podali Casirivimab a Imdevimab v 598 prípadoch. Za posledné tri týždne sa tak ale stalo už iba v 14 prípadoch.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ľubomír Šarník