V Prešovskom kraji zaočkovali treťou dávkou už vyše 700 klientov zariadení sociálnych služieb

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Koronavírus, očkovanie, vakcína, senior
Foto: AP Photo/Pavel Golovkin, File

V zariadeniach sociálnych služieb v Prešovskom kraji napreduje očkovanie treťou dávkou. Od spustenia preočkovania sa doteraz zrealizovalo aplikovanie posilňovacej dávky proticovidovej vakcíny v 18 zariadeniach na území kraja.

Počas nadchádzajúceho týždňa sa preočkovanie posilňujúcou dávkou zrealizuje v ďalších dvoch desiatkach zariadení. V najbližších dňoch preočkujú vakcínou Pfizer/BioNTech viac ako 500 ľudí.

Viac o téme: Očkovanie proti koronavírusu na Slovensku

Ako informovala hovorkyňa Prešovského samosprávneho kraja (PSK) Daša Jeleňová, župa koordinuje preočkovanie treťou dávkou proti koronavírusu u poskytovateľov sociálnych služieb na svojom území od konca októbra.

„Doteraz bolo preočkovaných takmer 730 prijímateľov sociálnych služieb. Očkovacie tímy napredujú v očkovaní, čoho dôkazom je, že za jediných deň zvládli aplikovať tretiu dávku až v ôsmich zariadeniach. Len vo štvrtok 11. novembra takto dostalo vakcínu viac ako 360 ľudí,“ informoval predseda PSK Milan Majerský.

S očkovaním miernejší priebeh ochorenia

Preočkovanie prebieha v zariadeniach v zriaďovateľskej pôsobnosti kraja ako aj u neverejných poskytovateľov. Župa na ňom spolupracuje s nemocnicami, poliklinikami, ambulantnými lekármi a výjazdovou očkovacou službou.

„Tieto dni a tretia vlna pandémie, ktorá naberá na sile, nám ukazujú, aké dôležité je, aby boli najzraniteľnejšie skupiny obyvateľov – ťažko chorí, imobilní a seniori, zaočkovaní a tak chránení pred ťažkým priebehom ochorenia a následnou hospitalizáciou,“ zdôraznil predseda PSK.

Podľa Majerského tomu nasvedčujú aj konkrétne skúsenosti zo župných zariadení z posledných dní.

„Reálnym príkladom, že očkovanie funguje, je naše zariadenie v Kalinove, kde bolo na COVID-19 pozitívne testovaných približne 20 zaočkovaných klientov, no vďaka vakcíne si ochorením prešli len s miernymi príznakmi a v nemocnici neskončil ani jeden z nich. A takýchto prípadov je naozaj veľa. Naopak, tam, kde zaočkovanosť chýba, či už medzi klientmi aj zamestnancami zariadení, narastá počet tých, ktorí s koronavírusom končia na nemocničnom lôžku. A tie sa plnia expresne rýchlo. Potrebujeme preto zvýšiť tempo očkovania, zaočkovaním ochránime nielen seba, ale aj okolie a naše zdravotníctvo, ktoré je už na pokraji vyčerpania,“ dodal Majerský.

Preočkujú ďalšie stovky ľudí

Počas nadchádzajúceho týždňa sa preočkovanie zrealizuje v dvoch desiatkach ďalších zariadení sociálnych služieb. Počas soboty 13. novembra absolvujú preočkovanie klienti v CSS Vita Vitalis v Prešove.

Najbližšie v pondelok 15. novembra potom aj klienti v DSS Atrium Prešov a Atrium Svidník a v utorok 16. novembra budú očkovať v zariadeniach Inštitút Krista Veľkňaza Žakovce, Charitný dom sv. Štefana Snina, Denný stacionár Snina, Dom pre seniorov Stará Ľubovňa a Dom Charitas sv. J. Almužníka Nová Ľubovňa.

„Počas spomínaných dní by sa vakcínou Pfizer/BioNTech v týchto zariadeniach malo preočkovať ďalších vyše 520 ľudí,“ dodala Jeleňová.

K piatku 12. novembra evidovala krajská samospráva v zariadeniach sociálnych služieb pozitivitu u 37 prijímateľov sociálnej služby po PCR testoch v štyroch zariadeniach a u piatich klientov po antigénovom testovaní v troch zariadeniach. U zamestnancov má krajská samospráva nahlásených 34 prípadov pozitivity v 12-tich zariadeniach.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Daša JeleňováMilan Majerský
Firmy a inštitúcie BioNTechPfizer