Aktualizované 29. 2. 2020 o 20:10
COVID-19 sa už objavil v 51 krajinách sveta. Slovensku sa zatiaľ vyhýba, podľa Ministerstva zdravotníctva SR bolo všetkých 155 preverených vzoriek od pacientov s podozrením na nákazu negatívnych.
Pre verejnosť zriadili infolinky
Ministerstvo zdravotníctva SR oznámilo, že spolu s Úradom verejného zdravotníctva SR situáciu dôsledne monitoruje. Už niekoľko týždňov sú zriadené infolinky a e-mailový kontakt, prostredníctvom ktorých epidemiológovia 24 hodín každý deň odpovedajú na otázky verejnosti.
Na hraničných priechodoch s Rakúskom prebiehajú kontroly a ľudia prichádzajúci na Slovensko dostávajú informačné letáky od Úradu verejného zdravotníctva SR s praktickými informáciami a radami.
Kontroly prebiehajú aj na letiskách v Bratislave, Poprade a v Košiciach, kde cestujúcim merajú teplotu.
Ministerstvo vnútra tiež rozposiela všetkým, ktorí prichádzajú na územie Slovenska, sms správy s informáciami o koronavíruse.
V Tirolsku, Štajersku aj vo Viedni
V uplynulých dňoch ohlásili import nákazy viaceré krajiny vrátane Rakúska, Nemecka, Talianska, Francúzska, Švajčiarska či Rumunska. Prvé prípady ochorenia potvrdili aj Bielorusko, Litva, Estónsko, Gruzínsko, Holandsko a Dánsko.
Zo susedných krajín vírus na svojom území eviduje iba Rakúsko, ktoré podľa ORF hlási desať nakazených. Dva prípady sa vyskytli v Tirolsku, jeden v Štajersku, Salzbursku a štyria ďalší infikovaní sú momentálne v karanténe vo Viedni.
Polovica nakazených Talianov je v domácej karanténe
Počet potvrdených prípadov nákazy v Taliansku prekročil tisíc a podľahlo mu už 29 ľudí. V sobotu o tom informovali zástupcovia úradu civilnej ochrany s tým, že celkový počet nakazených v krajine je 1128.
Podľa šéfa tohto úradu Angela Borrelliho je 52 % ľudí, ktorí mali v Taliansku pozitívne testy na vírus, izolovaných doma a nie sú hospitalizovaní. Úrady pritom predpokladajú, že medzi novými prípadmi diagnostikovanými od piatka sú ľudia nakazení skôr, ako krajina 21. februára uzavrela 11 miest na severe. Na to, aby sa preukázala účinnosť opatrení, budú podľa nich potrebné najmenej dva týždne.
Francúzsko zakázalo masové podujatia v uzavretých priestoroch
Francúzsko, ktoré dosiaľ zaznamenalo 73 infikovaných, pričom dvaja ľudia zomreli, v sobotu zakázalo podujatia v uzavretých priestoroch pre viac ako päťtisíc ľudí. Po mimoriadnom zasadnutí vlády to oznámil minister zdravotníctva Olivier Véran, ktorý už pred časom ľuďom odporúčal vyvarovať sa podávaniu rúk a tiež sa vyhýbať bozkom na pozdrav.
Česko, Poľsko, Ukrajina a Maďarsko doposiaľ nemajú žiadny potvrdený prípad nákazy.
Najviac nakazených pribudlo v Južnej Kórei
Počet nakazených sa prudko zvýšil najmä v Južnej Kórei, kde stúpol na viac ako 2 900 infikovaných. Len v priebehu piatka podľa BBC Južná Kórea zaznamenala takmer 600 nových prípadov ochorenia. Južná Kórea je tak po Číne druhou krajinou najviac postihnutou šírením koronavírusu.
Najviac prípadov respiračného ochorenia vyvolaného novým koronavírusom zaznamenali v Tägu na severovýchode krajiny. Šírenie nákazy v Južnej Kórei pripisujú náboženskému hnutiu Sinčchondži, ktorého členovia sa navzájom nakazili počas bohoslužieb a neskôr vírus roznášali ďalej. Do najviac zasiahnutej oblasti vyslali armádu, ktorá dezinfikuje rozsiahle časti mesta.
Severokórejský líder Kim Čong-un varoval pred „vážnymi následkami,“ ak jeho podriadení nedokážu zabrániť epidémii v krajine.
USA eviduje nové prípady neznámeho pôvodu
Prvé úmrtie už hlásia aj Spojené štáty, ktoré zatiaľ registrujú 68 potvrdených prípadov. Znepokojenie v USA vyvoláva viacero nových prípadov neznámeho pôvodu v amerických štátoch Kalifornia a Oregon. Americké úrady sa zaoberajú tromi pacientmi, ktorí sa nakazili, aj keď nevycestovali do zasiahnutých oblastí a neboli ani v kontakte s chorými.
Celosvetovo sa novým koronavírusom, ktorý spôsobuje respiračné ochorenie covid-19, nakazilo už takmer 86-tisíc ľudí a podľahlo mu 2924 z nich.