Riaditeľ NCZI Peter Blaškovitš vníma ako úspešné dve základné funkcionality systému, a to eRecept a eVyšetrenie.
Rok 2018 bol z pohľadu Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) a jeho súčasného manažmentu kľúčový. Podarilo sa totiž úspešne uviesť do praxe systém eZdravie.
Agentúru SITA o tom informoval generálny riaditeľ NCZI Peter Blaškovitš.
„Projekt, ktorému do roku 2016 nedával už nikto šancu a nádej na úspech, sa stal za dva roky realitou,“ zhodnotil Blaškovitš.
Rýchlo a naraz to nejde
Šéf NCZI pripustil, že projekt sa nevyhol problémom pri spúšťaní, ktoré sa postupne odstraňovali. Podľa neho si však treba uvedomiť, že ide o komplexnú a najrozsiahlejšiu zmenu v slovenskom zdravotníctve za poslednú dekádu.
„Zároveň sme si aj vďaka tomu uvedomili, že je treba tieto zmeny zavádzať postupne a na 100 percent pripravené, a nie naraz a rýchlo,“ vysvetlil.
Blaškovitš upozornil, že v iných krajinách zavádzali elektronizáciu zdravotníctva postupne niekoľko rokov.
V susednom Rakúsku majú pripojenosť zdravotníkov na úrovni 60 %, pričom na Slovensku toto číslo dosiahli za niečo vyše roka.
42 miliónov eReceptov
Riaditeľ NCZI vníma ako úspešné dve základné funkcionality systému, a to eRecept a eVyšetrenie, s ktorým v tomto roku začali.
„Svedčia o tom aj ročné čísla – takmer 42 miliónov predpísaných eReceptov a vyše 11 miliónov záznamov z vyšetrení,“ informoval.
V budúcom roku chce NCZI pokračovať v zavádzaní ďalších funkcionalít systému.
„Sústredíme sa na eObjednanie a eLab. Po elektronickom objednávaní pacientov na vyšetrenie počas doplnkových ordinačných hodín sa elektronizácia dotkne aj záznamov z laboratórnych vyšetrení. Do praxe sa dostane aj pacientsky sumár,“ dodal Blaškovitš.