- aktualizované 3. marca 18:41
Vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou J.A. Reimana Prešov v utorok 3. marca hospitalizovali štyroch pacientov, ktorých testujú na prítomnosť koronavírusu.
Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa prešovskej nemocnice Renáta Cenková, ide o pacientov s pozitívnou cestovateľskou anamnézou, ktorí sa vrátili z Talianska a Holandska a zároveň vykazujú príznaky miernej chrípky.
„Sú hospitalizovaní na oddelení infektológie, kde sú izolovaní a stará sa o nich vyčlenený personál v súlade s usmernením hlavného epidemiológa SR. Pacientom boli odobraté vzorky a zaslané do referenčného laboratória,“ uviedla Cenková s tým, že výsledky očakávajú do 48 hodín.
V Trnave sa podozrenie npotvrdilo
Vo Fakultnej nemocnici v Trnave dnes hospitalizovali päť pacientov s podozrením na ochorenie novým koronavírusom COVID 19. Výsledky ich testov sú podľa aktualizovaného vyjadrenia trnavskej nemocnice negatívne.
Doteraz mali v nemocnici sedem pacientov s podozrením na koronavírus, ani v jednom prípade sa ochorenie nepotvrdilo. Medicínsky riaditeľ Viliam Vadrna o tom informoval po rokovaní pracovnej skupiny pre prípadný výskyt koronavírusu, ktorú zriadil trnavský župan Jozef Viskupič.
Nemocnica nepodceňuje ani jedno podozrenie, pri všetkých postupuje podľa pokynov hlavného hygienika.
Nemocnica má jedenásť izolačných izieb
„Máme izolovanú infekčnú kliniku, kde máme momentálne jedenásť izolačných izieb. Ak by sa potvrdil prvý prípad ochorenia, vieme túto kapacitu zvýšiť až na 40 lôžok. Fakultná nemocnica disponuje tiež dostatočným počtom ochranných pomôcok, vrátane respirátorov a dezinfekčných prostriedkov. Zriadili sme aj komisiu, ktorá zasadá každý deň a zaoberá sa jednotlivými prípadmi,“ priblížil pripravenosť nemocnice Vadrna.
Pre vyťaženosť call centra Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Trnave na telefonickej linke 0905 903 053 pribudnú podľa župana Viskupiča v priebehu dnešného dňa ďalšie call centrá, ktoré budú obsluhovať úrady verejného zdravotníctva v Galante, Dunajskej Strede a Senici.
Koronavírus zatiaľ Slovensko obchádza
Epidemiologička RÚVZ v Trnave Dagmar Kollárová po zasadnutí pracovnej skupiny zdôraznila, že na Slovensku zatiaľ ochorenie na koronavírus nebolo potvrdené.
Treba podľa nej dodržiavať rovnaké základné preventívne opatrenia ako pri chrípke, pravidelne si umývať ruky mydlom a vodou po dobu najmenej 20 sekúnd alebo použiť dezinfekčné prostriedky na báze alkoholu, nedotýkať sa nosa, očí a úst neumytými rukami a dodržiavať tzv. respiračnú etiketu.
Podľa Viskupiča platí všeobecné odporúčanie necestovať do destinácií, kde bolo potvrdené ochorenie. Trnavský samosprávny kraj a jeho organizácie zatiaľ nerušili žiadnu spoločenskú akciu pre obavy z ochorenia.
Mimoriadnu pracovnú skupinu pre prípadný výskyt koronavírusu tvoria zástupcovia župy, vrátane Viskupiča a riaditeľky odboru zdravotníctva Lucie Šmidovičovej, ďalej zástupca Okresného úradu v Trnave, štyria riaditelia Regionálnych úradov verejného zdravotníctva (Trnava, Senica, Galanta, Dunajská Streda), medicínsky riaditeľ Fakultnej nemocnice v Trnave a zástupca Krajského operačného strediska Záchrannej zdravotnej služby.
Pripravenosť hlási aj Žilina
Aj odbor zdravotníctva Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK) prijal preventívne opatrenia. Cieľom je dostatočne informovať verejnosť a pripraviť zdravotnícke zariadenia na možné situácie. Jednou z aktivít je školenie pre odbornú verejnosť, ktoré sa uskutoční 5. marca. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa ŽSK Martina Remencová.
„V prvom rade sme považovali za nutné informovať verejnosť, na ktorú sa zo všetkých strán hrnú rôzne informácie, často však i nepotvrdené poplašné správy. Dôležité je byť pripravený, nie šíriť zbytočnú paniku. Pripravili sme preto pre verejnosť informačné materiály, ktoré sa týkajú predovšetkým preventívnych opatrení, prejavov samotnej nákazy, a tiež čo robiť po návrate z krajín, kde sa vírus rozšíril,“ uviedla riaditeľka odboru zdravotníctva ŽSK Silvia Pekarčíková.
Informačné letáky kraj rozposlal do zdravotníckych zariadení, do verejných dopravných prostriedkov a tiež zabezpečil ich šírenie prostredníctvom sociálnych sietí.
V Žilinskom kraji zakázali návštevy vo všetkých nemocniciach
Na základe spoločného rozhodnutia nemocníc v Žilinskom kraji bola zvolaná protiepidemická komisia pri Regionálnom úrade verejného zdravotníctva v Žiline. Neskôr zasadal krízový štáb Okresného úradu v Žiline.
Výsledkom je dôsledná kontrola zdravotníckych zariadení a stavu zásob špeciálneho zdravotníckeho vybavenia vo verejných lekárňach.
„Župa tiež prijala bezpečnostné opatrenia v ambulanciách pohotovostných služieb a urgentných príjmoch. Denne monitoruje aktuálny stav materiálno-technického a personálneho zabezpečenia v župných nemocniciach. Okrem toho, že školíme našich zdravotníckych pracovníkov nariadili sme aj zákaz návštev na lôžkových oddeleniach. Ležiaci pacienti majú často podlomenú imunitu a preto ich musíme chrániť, rovnako tak zdravotnícky personál,“ doplnila Pekarčíková.
Podľa predsedníčky ŽSK Eriky Jurinovej je prioritou chrániť zdravie obyvateľstva a svojich pracovníkov.
„Požiadali sme našich zamestnancov, ktorí v období posledných dvoch týždňoch navštívili niektorú z ohrozených oblastí, aby nenastupovali do práce a v domácom prostredí zotrvali minimálne počas štrnásťdňovej inkubačnej doby. Takýmto zamestnancom bude podľa dohody umožnená práca z domu,“ skonštatovala Jurinová.
Preverili ďalšie vzorky, všetky sú negatívne
Na Slovensku preverili ďalšie vzorky, negatívnych na ochorenie COVID-19 (koronavírus) je u nás už 211. „Na Slovensku tak doteraz nový koronavírus nebol potvrdený,“ uviedla v utorok hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR Zuzana Eliášová.
Ako rezort informoval v tlačovej správe, v praxi sú nastavené opatrenia a všetky zapojené rezortné zložky navzájom úzko spolupracujú. V súvislosti s novým koronavírusom bol zriadený krízový štáb, ktorý všetky ďalšie kroky spresňuje na pravidelných zasadnutiach.
Ministerstvo zdravotníctva a Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) zároveň situáciu monitorujú a verejnosť bezodkladne informujú prostredníctvom médií, sociálnych sietí a svojich webových portálov.
Najdôležitejšie informácie sú zhrnuté na stránke MZ SR a na stránke ÚVZ SR. Pre občanov sú k dispozícii e-mail a infolinky s nepretržitou prevádzkou. Štát tiež spustil informačnú kampaň vo verejnoprávnej televízii a rozhlase.