Pandémia koronavírusu zabrzdila úspory v zdravotníctve. Ako na sociálnej sieti konštatoval Útvar hodnoty za peniaze (ÚHP), preťažené kapacity zdravotníckeho systému mali nepriaznivý vplyv aj na plnenie odporúčaní z revízie výdavkov.
Z možnej úspory 195 miliónov eur v roku 2020 sa podarilo dosiahnuť 86 miliónov eur, za väčšinou úspor sú pritom zmeny v liekovej politike. Pozitívom je podľa útvaru efektívnejšia prevádzka Všeobecnej zdravotnej poisťovne, ktorá priniesla úsporu 7,2 milióna eur, čo je takmer dvojnásobok očakávanej sumy.
Nemocnice trpia investičným dlhom
„Z odpočtu plnenia odporúčaní revízie vyplýva, že kapacity dlhodobej starostlivosti sú naďalej nedostatočné, ministerstvo pracuje na novej koncepcii riešenia. Nefungujú ani programy prevencie – účasť ľudí na populačných skríningoch je aj dva roky po ich vyhlásení nízka,“ uviedol ÚHP.
Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu
Chýbali podľa neho aj systémové opatrenia na zastavenie zadlžovania univerzitných a fakultných nemocníc. Pokrok nenastal podľa útvaru ani v projekte zavedenia systému platieb za DRG. Nemocnice trpia aj investičným dlhom, ktorý rezort vykrýva prideľovaním dodatočných kapitálových výdavkov. Vlani takýmto spôsobom rozdelil 84 miliónov eur.
Pozitívom sú prvé výkony telemedicíny
Pozitívne možno podľa ÚHP hodnotiť zavedenie prvých výkonov telemedicíny a pokračujúce aktivity v prijímaní štandardných diagnostických a terapeutických postupov.
Analyticky pripravený návrh reformy nemocničnej siete sa nové vedenie ministerstva rozhodlo meniť, rovnako ako návrhy na posilnenie siete ambulancií primárnej zdravotnej starostlivosti.