Väčšina ľudí požaduje prevádzkovanie lekární kvalifikovanými farmaceutmi

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Lekaren
Foto: Thinkstock

Vyplýva to z prieskumu agentúry Focus pre Slovenskú lekárnicku komoru.

Na Slovensku prevláda záujem o odborné poskytovanie lekárenskej starostlivosti. Ako ukázal prieskum agentúry Focus pre Slovenskú lekárnickú komoru (SLeK), väčšina ľudí požaduje prevádzkovanie lekární kvalifikovanými farmaceutmi (93 %), respektíve právnickými osobami pod vedením farmaceutov (86 %) a nemocnicami (81 %).

Iba pätina oslovených nepožaduje pre vedenie lekárne odborné kritériá. Riaditeľ agentúry Focus Martin Slosiarik spresnil, že reprezentatívnu vzorku prieskumu tvorilo 1 017 respondentov. „Nepýtali sme sa len Bratislavy, nepýtali sme sa len v Košiciach, pýtali sme sa na celom území Slovenska,“ ozrejmil.

Relevantnosť zistení podporuje podľa komory aj výsledok, podľa ktorého kľúčovými ukazovateľmi výberu lekárne sú odbornosť a ochota personálu lekárne.

O čosi menej významným ale stále dôležitým ukazovateľom sú ceny a poskytované zľavy. Iba 3 % respondentov prejavili nespokojnosť s kvalitou práce slovenských lekárnikov, viac ako dve tretiny vyjadrili pozitívnu skúsenosť, ktorú zrejme možno považovať za dôvod výrazne deklarovanej vernosti jednej konkrétnej lekárni (58 % respondentov).

„Sme radi, že naša práca je vnímaná pozitívne. Som presvedčený, že na tomto výsledku sa výrazne podpisuje osvetová a vzdelávacia aktivita Slovenskej lekárnickej komory, a že má význam konštruktívne sa podieľať aj na tvorbe liekovej legislatívy ovplyvňujúcej každého z nás,“ povedal na margo výsledkov prieskumu prezident SLeK Ondrej Sukeľ.

Lekár nemôže odporúčať lekáreň

Závažným zistením, vyžadujúcim pozornosť kontrolných orgánov, je podľa neho skutočnosť, že až takmer polovica respondentov má skúsenosť s nezákonným smerovaním pacienta do konkrétnej lekárne predpisujúcim lekárom, a až tretina uvádza výdaj lieku priamo v ambulancii lekára.

„Je to správny delikt, ktorý je definovaný v zákone o liekoch. Lekár nemá odporúčať, pretože je to zásadné porušenie slobody pacienta. Lekár ani nemá vydávať lieky v ambulancii, pretože pre výdaj liekov sú tu určené lekárne,“ uzavrel Sukeľ.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie SLeK Slovenská Lekárnická Komora