Väčšina seniorov z prihlásených zariadení sociálnych služieb dostala prvú dávku vakcíny proti COVID-19

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Očkovanie v Mexiku
V 87 % zariadení sociálnych služieb sa už uskutočnilo prvé kolo očkovania. Foto: archívne, SITA/AP

Ministerstvo zdravotníctva SR eviduje k utorku 832 požiadaviek na výjazdové očkovanie v zariadeniach sociálnej starostlivosti (ZSS). Z toho v 87 % zariadení sa už uskutočnilo prvé kolo očkovania, v 65 % týchto zaradení už podali klientom a zamestnancom aj druhú dávku vakcíny.

Viac o téme: Koronavírus COVID-19 vakcína

K pondelku bolo teda zaočkovaných takmer 36-tisíc klientov a zamestnancov ZSS aspoň prvou dávkou vakcíny proti ochoreniu COVID-19, z nich dostalo druhú dávku vakcíny takmer 29-tisíc osôb.

Mnohí na očkovanie ešte čakajú

Na očkovanie prvou dávkou čaká ešte 3 779 klientov a zamestnancov zariadení, z nich 1 671 má už naplánovaný termín očkovania.

Ako ďalej informovala hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová, počet žiadostí ZSS o očkovanie nemusí byť konečný a teda ani proces očkovania v týchto zariadeniach nie je ukončený.

Časť zariadení doteraz nepožiadala o očkovanie svojich klientov a zamestnancov z rôznych príčin, napríklad že zariadenie bolo v COVID karanténe.

Niektorí doteraz nepožiadali o očkovanie

„Požiadavky na očkovanie klientov a zamestnancov zo strany ZSS pribúdajú kontinuálne, na základe rozhodnutia jednotlivých zariadení,“ uviedla Eliášová.

Očkovanie výjazdovými tímami v zariadeniach sociálnej starostlivosti od januára zabezpečuje ministerstvo zdravotníctva v spolupráci s ministerstvom práce, nemocnicami a samosprávnymi krajmi.

Jednotlivé zariadenia najprv oslovujú so svojimi požiadavkami na výjazdové očkovanie ministerstvo práce. Rezort práce následne požiadavky posiela ministerstvu zdravotníctva, ktoré koordinuje celý tento proces.

Očkujú tých, ktorí majú záujem

Klienti či zamestnanci zariadení sociálnych služieb sa očkujú len na základe dobrovoľnosti. Ministerstvo zdravotníctva preto môže realizovať očkovanie iba v zariadeniach, ktoré o očkovanie požiadajú.

Rovnako tak sa realizuje očkovanie iba u klientov a pracovníkov, ktorí o vakcináciu prejavia záujem.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Zuzana Eliášová
Firmy a inštitúcie MPSVR Ministerstvo práce sociálnych vecí a rodiny SRMZ Ministerstvo zdravotníctva SR