Vakcína proti chrípke má vplyv na priebeh ochorenia COVID-19. Vedec Celec vysvetľuje, či to platí aj naopak

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Chrípka, prechladnutie, horúčka
Očkovanie proti chrípke môže pomôcť predchádzať zbytočným úmrtiam. Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Keď sa vlani na jeseň objavila informácia, že vakcíny proti chrípke môžu vplývať na ľahší priebeh ochorenia COVID-19, slovenské lekárne za krátko vypredali všetky očkovacie látky. S očkovaním proti chrípke pritom máme na Slovensku dlhodobý problém.

Podľa štatistík sme na chvoste krajín Európskej únie (EÚ). Niektoré štáty EÚ dosahujú zaočkovanosť aj 70-percent, kým u nás je to sotva päť percent.

Vakcín proti chrípke bol teda v našich lekárňach nedostatok, a to najmä pre ekonomický faktor. Lekárne sa snažia objednať len toľko očkovacích látok, koľko sa reálne minie, aby neboli stratové.

Chrípková sezóna

Túto jeseň však odborníci očakávajú naozaj silnú chrípkovú sezónu, vakcín by preto malo byť k dispozícii o čosi viac ako vlani. Avizovali to aj zástupcovia lekární. Či skutočne objednaný počet pokryje záujem ľudí, bude zrejmé až po lete.

Je možné, že dopyt po vakcínach proti chrípke bude opäť veľký vzhľadom na to, že viaceré štúdie potvrdili súvislosť medzi jej účinkom na priebeh ochorenia COVID-19. Vyvstáva však zároveň otázka, či to platí aj naopak.

Treba sa zaočkovať proti chrípke, ak už je človek očkovaný proti COVID-19? Je možné, že sa chrípkou nenakazím, ak som bol očkovaný proti COVID-19, ochoreniu, ktoré je chrípke podobné? Bude priebeh chrípky ľahší, ak som očkovaný proti COVID-19?

Odborníci v tom majú jasno.

Opatrenia

V prvom rade si však treba uvedomiť, že už vďaka dodržiavaniu epidemiologických opatrení, sa proti chrípke chránime lepšie ako po minulé roky. Nosenie rúšok na verejných miestach či pravidelná hygiena rúk chránia proti všetkým respiračným vírusom.

Aj to je jeden z dôvodov, pre ktorý chrípková sezóna v roku 2020 vlastne vôbec nevypukla, ako pripomína lekár a vedec Peter Celec z Ústavu molekulárnej biomedicíny Lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave.

Tento rok však môže byť všetko inak. „Keď sa populácia nejaký čas s chrípkou nestretne, je možné predpokladať horšie dôsledky najbližšej epidémie,“ varuje Celec. Zároveň ale hovorí, že sa jej aj tak možno vyhneme.

Keďže zaočkovanosť voči COVIDu bude na jeseň nízka, je možné, že sa budú opäť zatvárať školy a zavádzať opatrenia. „To by paradoxne mohlo pomôcť opäť redukovať aj šírenie chrípky, ale to je skutočne len špekulácia,“ uviedol vedec.

Vakcína

Otázkou ostáva, či by pomohli epidémiu zastaviť aj viac ako dva milióny zaočkovaných Slovákov, ktorí by mohli byť voči chrípke odolnejší práve vďaka vakcíne proti ochoreniu COVID-19. V tomto smere neexistujú zatiaľ žiadne relevantné štúdie.

Celec si však myslí, že takáto ochrana fungovať nebude: „Vírus chrípky neustále mutuje a imunita voči nemu má preto veľmi limitované trvanie. Moje odporúčanie je jasné, treba sa dať zaočkovať schválenými vakcínami voči obom vírusom.“

Podobné odporúčanie zdieľa napríklad aj National Institute for Communicable Diseases či Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb. Podľa týchto inštitúcií sa tak zníži záťaž pre organizmus aj zdravotný systém.

Niektoré autority odporúčajú, aby medzi očkovaním proti COVID-19 a proti chrípke uplynulo aspoň sedem dní. Iné tvrdia, že optimálnych je 14 dní. Najlepšie obdobie na očkovanie proti chrípke je pritom od polovice septembra do konca novembra.

Kombinovanie vakcín

Niektorí odborníci tiež očakávajú, že koronavírus sa časom stane sezónnym ochorením, rovnakým ako je aj chrípka. Aj preto sa vedci začali zaoberať myšlienkou kombinovanej vakcíny, ktorá je však aktuálne iba klinicky testovaná, ako upozorňuje Celec.

Americká spoločnosť Novavax, ktorá momentálne ukončila tretiu fázu klinického skúšania svojej vakcíny čisto proti ochoreniu COVID-19, už kombinovanú vakcínu vyvíja. V jednej liekovke by tak bola ochrana pred SARS-CoV-2 aj chrípkou.

Takáto kombinovaná vakcína od Novavax pritom obsahuje dve rozdielne technológie, ktoré s vírusmi bojujú. Podľa doterajších výsledkov testov úspešne chráni nielen pred chrípkou, základným koronavírusom, ale aj pred jeho mutáciami.

Napriek tomu má Celec na ochranu získanú akýmkoľvek očkovaním jasný názor. Nešpecifické imunostimulačné efekty majú podľa jeho slov všetky vakcíny, no spoliehať sa na to, keď sú dostupné vakcíny na konkrétne vírusy, je nezmysel.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Peter Celec
Firmy a inštitúcie CDC Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôbÚstav molekulárnej biomedicíny LF UK v Bratislave