Rozhodnutie Európskej únie o kontrole exportu vakcín vyrobených v rámci bloku môže prispieť k dlhšiemu trvaniu koronavírusovej pandémie. Vyhlásil to v sobotu šéf Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus.
Ako dodal „vakcinačný nacionalizmus“ okrem negatívnych ekonomických dôsledkov predstavuje aj „katastrofické morálne zlyhanie“, ktoré ďalej prehĺbi globálnu nerovnosť.
Spory o viaznuce dodávky
Najvyšší predstaviteľ WHO vystúpil v rámci Svetového ekonomického fóra. Podujatie sa zvyčajne koná vo švajčiarskom Davose. Tento rok si však pandémia vyžiadala jeho presun do virtuálnej sféry.
EÚ zavádza kontrolu exportu koronavírusových vakcín v rámci sporov o viaznuce dodávky s farmaceutickými firmami.
Firma Moderna tiež zníži plánovanú dodávku vakcíny, informovala už taliansku vládu
Takzvaný transparentný mechanizmus umožňuje členským štátom nepovoliť vývoz vakcín, pokiaľ ich výrobcovia nedodali zmluvne stanovené objemy.
V centre sporu je spoločnosť AstraZeneca. S ňou sa únia vlani dohodla na kúpe 400 mil. kusov vakcín, ktoré firma vyvinula v spolupráci s Oxfordskou univerzitou.
Chudobnejšie štáty s výnimkou
V piatok Európska lieková agentúra (EMA) schválila jej použitie v prípade všetkých dospelých osôb.
Spoločnosť však už skôr oznámila, že vzhľadom na ťažkosti v jednom z jej európskych závodov dodávky v prvom štvrťroku 2021 zredukuje o zhruba 60 percent.
Maďarsko schválilo vakcínu od čínskej firmy Sinopharm, premiér Orbán jej najviac verí
Vývozné reštrikcie sa podľa portálu bbc.com týkajú asi stovky krajín vrátane Veľkej Británia, USA, Austrálie a Kanady. Mnohým iným, medzi nimi aj chudobnejším štátom, však Brusel z opatrenia udelil výnimku.
Chceli obnoviť kontrolu hranice
EÚ v piatok oznámila plán obnoviť kontroly na hranici so Severným Írskom. Krok mal zabrániť vývozu vakcín z jej územia do ďalších častí Veľkej Británie.
To by znamenalo otvorenie brexitovej dohody, ktorá garantuje otvorenú hranicu medzi Írskom ako členským štátom únie a Severným Írskom ako súčasťou Spojeného kráľovstva.
Po vlne kritiky z Londýna, Dublinu aj viacerých členských štátov EK od tohto zámeru upustila.